Zaman, ne kadar geniş bir kavram. Zamanı neye, nasıl, ne kadar ayırdığımız tamamen bizim kontrolümüzde.

Hangimiz istemeyiz ki zamanı etkili bir şekilde yönetebilmeyi? Hele şu dönemde, virüs sebebiyle evlerimize kapandığımız, birçok işe vakit ayırabildiğimiz bu değerli dönemde. 

Bir gün 24 saat. Koskoca bir zaman dilimi aslında. 8 saat uykuya, 2 saat beslenmeye, 2 saat de kişisel ihtiyaçlara ayırdığımızı düşündüğümüzde geriye kalan 12 saati verimli değerlendirmeye var mısınız?

Birkaç maddede zamanı nasıl yönetebileceğinizi göstereceğim.

1. Plan yapın!

Gün içinde yapmanız gereken işleri sırasıyla bir kağıda yazın. Hangisine ne kadar süre gerektiğini de dahil edin. Özellikle de bunu rutin haline getirdiğinizde hiçbir işinizi yarım bırakmış ya da unutmuş olmayacaksınız.

2.Önceliklerinizi belirleyin!

Gün içinde yapmanız gereken en önemli iş hangisi? Bunu belirleyip işlerinizi öncelik sırasına koyun. Örneğin bitirmeniz gereken bir kitap ya da yakın bir tarihte teslim edilecek ödeviniz var. Bu tür işlerinizi ilk başta yapın. Sonrasında kendi ilgi alanınıza göre bir yapılacaklar listesi (To Do List) hazırlayabilirsiniz.

Böylelikle her işinize gereken özeni gösterebileceksiniz! 

3. Ertelemeyin, şimdi yapın!

Birçoğumuz “sonra yaparım acelesi yok” düşüncesiyle hareket ederek işlerini sürekli “yarına” erteliyor. Peki ya yarın yapmanız gereken işlere ne oldu? Büyüklerimizin “Bugünün işini yarına bırakma” demeleri boşuna değil. Düşünmeden, ertelemeden yalnızca yap!

4. Boşa geçen saatlere dur demelisiniz!

Teknoloji çağında olabiliriz, akıllı telefonlar elimizden hiç düşmüyor olabilir. Gerek iş gerek sosyal hayatımızda sıklıkla ihtiyaç duyuyoruz. Peki ya sosyal medyada harcadığımız o kıymetli saatler? Kim ne giymiş, kim nerede ne içiyor gibi merak duygumuzdan kurtulamıyoruz. Bu tür şeyler ne çok vakit alıyor! Elbette ara sıra sosyal medyaya girip çıkabiliriz, ama bunu sürekli hale getirdiğimizde bizi işlerimizden alıkoyuyor, ertelemeye sürüklüyor. Bu nedenle sosyal medyayla aranıza biraz mesafe koymakta yarar var. 

Uzun lafın kısası, işlerinizi planlar ve o plana göre hareket ederseniz geriye kalan zamanı kendi hobilerinize ayırabilirsiniz. Bunu bir rutin haline getirdiğinizde ise öz disiplin kazanmış olacaksınız. 

Hedeflerinize giden yolda başarılı olabilmek adına bu alışkanlıkları edinmek çok önemli. 

Melek KARTAL

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *