Zaman Yönetimi

1- Zaman Nedir?

Zaman dediğimiz kavram bizim için dün, bugün ve gelecek zamandır. Olayların birbirini izlediği kesintisiz bir süreçtir. Zaman insan hayatında paha biçilemez derecede önemli bir kaynaktır. Biz farkına bile varmadan sessizce akıp gider. Zamanı satın alamayız, biriktiremeyiz veya geriye alamayız. Su gibi akıp giden zamandan geriye kalan sadece iyi ya da kötü anılarımızdır. Bu nedenle en önemli olan şimdi yaşadığımız an’dır. Yapabileceğimiz en iyi şey zamanı iyi değerlendirmektir, zamanımızı kime ve neye ayırdığımız çok önemlidir. Zamanımızın çoğunu bize iyi gelen insanlara ve sevdiğimiz işlere ayırmalıyız. Bu noktada zamansızlıktan şikayet eden insanlar aslında zamanı nasıl yöneteceğini bilmeyen ya da başaramayanlardır. Zamanı farklı yönlerden ele alalım.

2-Zaman Türleri:

Zaman 3’e ayrılır. Bunlar gerçek, algılanan ve biyolojik zamandır.

a) Gerçek zaman: Ölçülebilen, gözlenebilen ve nesnellik gösteren zaman türüdür. Güneşin hareketlerine ve fiziksel olarak gözlemlenen değişimlere dayanır. Bu nedenle gerçek zaman nicelleştirilen zamandır.

b) Algılanan zaman: Her canlının psikolojik anlamda algıladığı zaman türüdür. Bireyden bireye, durumdan duruma değişiklik gösterir. Öznel gerçeğe dayanır. Örneğin, sıkıldığımızda ya da bir şeyi sabırsızlıkla beklediğimizde bizim için zaman daha yavaş geçer. Ancak eğlenceli ve mutlu anlarımızda hızlıca bitiverir.

c) Biyolojik Zaman: Bedensel olarak algıladığımız zamandır. Örneğin kuşların zaman zaman göç etmeleri, gece yarısı işe gitmek için kalkan insanların kendiliğinden uyanması bu tür zamanla ilgilidir. Durumsal faktörlere göre kendisini yeniler. İçgüdüsel olup süreç içinde kazanılmış alışkanlıklara bağlıdır.

3-Zaman Teorileri:

a) Zaman Matrisi:

 

Zaman matrisi bize hangi işimizin öncelikli olduğunu hatırlatır. Birinci (kırmızı) karedeki işlerimiz ilk olarak zaman ayırmamız gerekenlerdir. “Hemen yap”  kategorisi de diyebiliriz. İkinci (pembe) kare kalite karesidir. Uzun vadeli planlarımız, okuyarak mesleki gelişim sürecinde ufkumuzu geliştirip becerilerimizi artırdığımız alandır. Bu kareyi ihmal etmek üzerimizde stres yaratır. Üçüncü (yeşil) kare yanıltma karesidir. Anlık gelen telefonlar, toplantılar ve çat-kapı gelen misafirler bu alana girer. Bu karede başkalarının beklentilerini karşılamak için zaman harcarız. Dördüncü (mavi) kare ise israf karesidir. Orada hiç vakit kaybetmesek de olur.  TV programları izlemek, kahve molasında dedikodu yapmak bu karede yer alır.

b)Pickle Jar Teorisi:

 

Bu teori; hedeflerinizi ve zamanınızı basite indirgeyerek çözmeyi hedefliyor. Sandy Klim’in geliştirdiği kavanoz teorisi, öncelikleri farklı bir biçimde sınıflandırmayı hedefliyor. Hedefleri görselleştirerek bazı işlerimizin önceliğini görmemizi sağlıyor. Burada hayat büyük bir kavanoza benzetiliyor. Büyük taşlar (kayalar) hayatımızdaki önemli işleri, çakıl taşları daha az önemli olanları ve kumlar da önemsiz şeyleri gösteriyor. Kavanozu önce kumla (gereksiz olanlar) doldurursak hemen taşacaktır. Önce kayaları (önemli işler), sonra çakıl taşlarını (orta sınıf işler) ve son olarak kum (rutin şeyler) kavanoza eklenmelidir. Ayrıca kavanozda aile ve kişisel zamanınız için yer ayırmanız da yararlı olacaktır.

Bu teorilerle birlikte öncelikli olan işlerinize daha çok vakit ayıracak ve zamanı etkili bir şekilde yöneteceksiniz.

 

 

Melek Kartal

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *