SAVUNMA SANAYİ VE YERLİ ÜRETİM

Saldırıya karşı koyma ve müdafaada bulunma anlamına gelen savunma, ulusal anlamda bir devletin egemenliğinin sürekliliği için başka devletlere karşı korunmak amacıyla yapılan faaliyetlerdir. 

Savunma sanayi ise, ülke güvenliği için gerekli görülen savunma araç-gereçlerinin üretimi ve hizmetlerin sunulmasıyla bağlantılı olarak genel kapsamda endüstriyel iş çevresini içine alan sektör anlamına gelmektedir. Ülkelerin özellikle savunma sanayilerinin durumu, bağımsızlık durumlarının da göstergesidir. 

Savunma sanayisinin önemini şu şekilde örneklendirebiliriz: BM Güvenlik Konseyi Daimi Üyeleri dünya hakimiyetlerini savunma sanayi ürünlerinin dünya üzerindeki hareketlerini kontrol ederek sağlamaktadırlar. Yüksek teknoloji ürünü savunma sanayi ürünleri içerdikleri komuta kontrol yazılımları ve sayılı firma tarafından üretilen lisanslı kritik öneme sahip güç grubu gibi parçalar üreticilerin kartel oluşturmalarını sağlamaktadır. Yerli üretimin savunma sanayi sektöründeki önemini de yazının devamında F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı ile örneklendireceğiz.

SAVUNMA SANAYİ SEKTÖRÜNDE TÜRKİYE 

Türkiye’de savunma sanayi sektörü, ileri teknolojiyle ülkenin savunulmasında gerekli olan donanımları özel kuruluşların yanı sıra kamu kuruluşları aracılığıyla da üretmektedir. İthalat- ihracat, alınan siparişler ve toplam ciro rakamlarına pozitif olarak yansıyan bu gelişim süreci teşviklerle desteklenmektedir. Türkiye gerek savunma sanayi harcamalarıyla gerekse savunma teçhizatı üreten şirketleriyle Dünya sıralamasında önemli konumlarda yer almaya başlamıştır.

F-35 MÜŞTEREK TAARRUZ UÇAĞI (JSF) ÜZERİNE

F-35 Müşterek Taarruz Uçağı (JSF), Hava Kuvvetleri, Deniz Piyadeleri ve Deniz Kuvvetleri için farklı versiyonlarda tedarik edilen yeni uçaktır. Lightning II olarak da adlandırılır. F-35 programı, toplam tahmini edinim maliyeti açısından DOD’un en büyük silah tedarik programıdır. 

F-35 PROGRAMI VE TÜRKİYE 

Yakın zamana kadar Türkiye de F-35 Müşterek Taarruz Uçağı Programı’nın içinde yer alıyordu. Ortak Mutabakat Zabtı ile ortak üretici olarak katılmıştı. Türkiye uçak için 1005 parça üretiyordu. Türkiye’nin de katkılarıyla üretilen “21 yüzyılın savaş uçağı” olarak tanımlanan F-35’lerin, parası ödenmiş olmasına rağmen teslimatlarının ve Türkiye’ye intikallerinin yapılması ağır ve kabul edilemez şartlara bağlanmıştır. 

Geçtiğimiz günlerde de Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Savunma Bakanlığı, Türkiye’nin F-35 programından resmi olarak çıkarıldığına ilişkin Ankara’ya bildirimde bulundu. ABD Aralık 2020 itibariyle de 1005 parçanın tamamı için yeni tedarikçiler bulmuştur. F-35 programı örneğinde de görebileceğimiz gibi özellikle savunma sanayi sektöründe dışa bağımlılık risklere ve sorunlara sebep olabiliyor.

Bu sebeple Onatus Öngörü Teknolojileri, yerli yazılım ve yerli projeler konusunda yoğun çalışmaktadır. Onatus & Askıda Eğitim öğrenci kulübü ile yüzlerce metalurji mehendisliği, malzeme mühendisliği, makine mühendisliği gibi birçok alanda öğrencilere okurken saha deneyimi kazandırmaktadır. 

Tasarım ve Modelleme, Malzeme Bilgi Teknolojileri, Simülasyon Tabanlı Dijital Üretim, Performans Analizleri, Test Yetkinlikleri, yazılım geliştirme alanlarında ülkenin geleceği gençlere ilham vermeye devam etmektedir. 

Konsept Tasarım, A Class Modelleme, Mekanik Tasarım, Tersine Mühendislik, Malzeme Veri Yönetimi ve Seçimi, Mikro yapı Simülasyonları, Hesaplamalı Malzeme Mühendisliği, Üretim simülasyonları alanlarında Döküm, Dövme Kaynak ve Isıl İşlem, Sıcak–Soğuk Metal Şekillendirme konularında yıllardır ülkenin en önemli markaları ile çalışan Onatus gençlerin ülkelerinde kalarak milli projelerde yer almalarını sağlamak için gelişimlerine yatırım yapmaktadır.

Performans simülasyonları konularında Yapısal Analizler, Titreşim ve Akustik Simülasyonları, Çarpışma Yolcu Güvenliği test yetkinliklerinde Mekanik Karakterizasyon Akustik Karakterizasyon, Kalıntı Gerilme Ölçümü, Mikromanyetik Karakterizasyon; Yazılım geliştirme alanında Özelleştirilmiş Veri Tabanı Sistemleri, Makine Öğrenme ve Big Data (Büyük Veri) konularında uzman teknik ekibi ile hizmet veren Onatus kadrosuna her yıl genç yetenekleri işe almaktadır.

F-35 projesi sonrası nitelikli personelin önemi daha çok ortaya çıkmıştır. Onatus gibi genç yetenekler ile deneyimli bir ekip karması kuran ve milli üretimi destekleyen şirketlerin artmasını dileriz.

 

İnci Uygun

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *