UZAKTAN EĞİTİM İÇİN ÖNERİLER-2

Uzaktan eğitim önerilerine devam etmeye ne dersiniz? Farklı siteler ve uygulamalar keşfetmeyi seviyorum. Birçoğu oldukça kullanışlı oluyor. Gelin bu yazımda işinize yarayabileceğini düşündüğüm siteleri inceleyelim. İncelemeye geçmeden bu önerileri yüzyüze eğitim dönemlerinde de kullandığımı belirtmek istiyorum. Sizlerinde farklı konularda işinize kolaylık sağlamalarını diliyorum.

 • Storybird
  Bu öneri daha çok eğitim fakültesinde okuyanlar için. Storybird dijital hikayeler oluşturmak için güzel bir uygulama. Yaratıcı düşünmeyi geliştirirken yazma becerilerini destekleyici bir niteliğe sahip. Her yaşta öğrencinin hikayeleri için kullanabileceği bu uygulamada öğretmenler öğrencilerin yaptıkları çalışmaları takip etme imkanı buluyor. Bence deneyimlemek faydalı olacaktır
  .

 • İnfogram
  Etkili görseller çok önemli ancak bu görsellerin tasarımları doğru şekilde hazırlanırsa etkililiği sağlanır. İnfogram sitesi bu noktada işimize yarayacaktır. Çeşitli infografikler, slaytlar, raporlar hazırlamaya yardımcı olan bu siteye giriş yaptığınız ilk anda tasarımlarla büyüleneceğinize eminim. Görsel tablolar mı yapmak istiyorsunuz, etkileşimli haritalar mı tasarlamak amacınız? İnfogram’a gidin ve çalışın. Üstelik farklı sosyal medya uygulamaları için içerik tasarlayabilirsiniz.

 • Kahoot!
  Benim en sevdiklerim arasında yer alan Kahoot her yaş seviyesinde kullanıcıya heyecan verici deneyimler sunuyor. Arkadaşlar arasında eğlenceli aktiviteler yapmak için kullanılabileceği gibi aile arasında da kullanmak farklı olacaktır. Basit testler oluşturmamıza imkan veren bu sitede önceden oluşturulmuş testin kodunu girerek uygulamaya geçiyoruz. Nickname girdikten sonra tüm katılımcılar hazırsa heyecanlı bir zaman bizi bekliyor. Sorular için bir ana cihaz gerekiyor. Bu ana cihazda soruları okuyup kendi cihazınızda cevaplıyorsunuz. Hızın önemli olduğunu unutmayın. Biliyorum böyle anlatmakla hiç tadı çıkmıyor. İlk fırsatta denemek daha iyi olacaktır. Son olarak Kahoot için küçük bir önerim var. Sunumlardan sonra zevkli zaman geçirmek istiyorsanız, sunum konunuzla ilgili bir test hazırlayabilirsiniz. Sunum başında bu testten haberdar ederseniz dinleyicilerin etkin olduğu bir sunum gerçekleşecektir. Birebir deneyimlemiş biri olarak öneriyorum.

 • OneNote
  Farklı not tutma uygulamaları kullanışlı olmaları bakımından kolaylık sağlıyor. Bu kez önerim OneNote. Microsoft hesabınıza bağlayarak kullanma şansınız var. Böylelikle istediğiniz her cihazınızdan notlarınıza ulaşabilirsiniz. Sizi bilmiyorum ama bana kalırsa canlı dersler sırasında hızlı not tutmak için bu tarz uygulamalar çok yardımcı oluyor. OneNote için bir başka güzel özellik ise notlarınızı arkadaşlarınızla paylaşabiliyor olmanız. Birlikte çalışarak eksiklerinizi kapatmak için de birebir.

 • Wetransfer
  Uzaktan eğitim sırasında çok farklı ödevler ile karşılaşmış olabiliriz. Ödevleri gönderirken boyut sıkıntısı yaşadınız mı? Benim video göndermem gereken ödevlerim olmuştu. Eğer sizinle aynı kaderi paylaşıyorsak Wetransfer’den haberdar olabilirsiniz. Bilmeyenler için Wetransfer, büyük dosyaları kolaylıkla göndermenizi sağlayan bir dosya paylaşım servisi. Dosyalarınızı paylaşırken sıkıntı çekiyorsanız Wetransfer ile artık bu sıkıntısınız sona erecektir. Hemen bakın derim.

 • Freepik
  En sevdiğim önerilerden biri de fotoğraflar ve vektörler bulabileceğiniz siteler. Bir blog yazarı olarak söylüyorum ki uygun görsellere ulaşmak çok önemli. Hem yazdığımız konuyla bütünleşsin hem de kaliteli bir görsel olsun uğraşı gerçekten zor. Ancak Freepik gibi siteler varken bu zorluklar son buluyor. Vektörler ve fotoğraflarda kaybolmadan işinize yarayan en iyi görseller için tık tık “Freepik”.

 • Ivocab
  Dilini geliştirmek isteyenler için öneri vermeden geçmeyelim. Ivocab ile oyun oynayarak ingilizce kelime dağarcığınızı geliştirebilirsiniz.

 • Easelly
  Ödev yaparken, sunum hazırlarken özgün içerik üretmeye devam edelim. Easelly bu anlamda yararlanabileceğimiz sitelerden biri. Farklı posterler oluşturabileceğimiz ya da infografikler hazırlayabileceğimiz kullanışlı bir düzene sahip. Görselliğe önem verenler mutlaka bir göz atmalı.

 • Powtoon
  Verdiğim öneriler arasında bir seçim yapmak çok zor ama illa birini seçmem gerekirse Powtoon’u seçerim. Neden mi? Çünkü animasyon hazırlayabildiğimiz bir site. Evet, animasyon hazırlamaktan bahsediyorum. Karakter seçip karakterinize konuşma balonu eklediğiniz, şekiller ve resimler ile desteklediğiniz çok farklı ürünler oluşturabilirsiniz. Bu tarz bir animasyonla hazırlanmış sunumları kim ilgiyle dinlemez ki?

 • Socrative

Test oluşturmaya yarayan bu uygulama daha çok öğretmenler ve öğretmen adaylarına hitap etse de bence herkesin keyifle kullanabileceği bir tarza sahip. Testi çözenlere anında geri bildirim vermeyi sağlaması en kullanışlı özelliklerinden biri. Testi çözene ait bir simge bulunuyor ve bu testi hazırlayan kişinin ekranında görünüyor. Doğru cevabı veren kişilerin simgesi ekranda ilerlerken eğlenceli bir rekabet havası doğuyor. Kahoot’u önerirken de dediğim gibi neden sunumlarda aktif katılımcılar için bu tarz uygulamaları kullanmayalım?

 • Piktochart
  İnfografik hazırlamak için bir başka öneri: Piktochart. Anlattığımız bilgileri görselleştirmek hem dikkat çekmesi hem de akılda kalıcı olması bakımından çok önemli. Dilediğimiz gibi konumuza göre tasarımlar oluşturmak çalışmayı da zevkli kılıyor. Bu tarz infografikler hazırlarken öğrendiklerimizi pekiştiriyor ve bilginin kalıcılığını arttırıyoruz.

Bir öneri listesinin daha sonuna gelmişken yeni deneyimlerinizde başarılar diliyorum. Umarım öneriler işinize yarar ve öğrenme konusunda destekleyici olurlar.

İrem Tokdemir
https://iremtokdemir.blogspot.com/

2 Yorumlar

 • samet Posted 12 Şubat 2021 00:03

  özellikle Onenote uzaktan eğitim döneminde sıkça kullandığım program, oldukça faydalı bir yazı olmuş

  • İrem Posted 21 Şubat 2021 14:31

   Harika, faydalı olmasına sevindim. Başarılar.

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *