Ülkemizde Görmeniz Gereken Beş Antik Kent

Ülkemizde bu yıl önemli arkeolojik çalışmalar yapıldı. 2020 yılında Türkiye’de 6 binden fazla eser yer altından çıkarıldı. Yapılan arkeolojik faaliyet sayısı 502’ye ulaştı.

Kültür turizminin tercih edildiği bu yıllarda artık antik kentlere gitmek, kentin  tarihi havasını solumak, antik dönem hükümdarı gibi eserlerin önünde poz vermek olmazsa olmazlardan.

Tarihi açıdan çok zengin bir ülke olan Türkiye’nin çeşitli bölgelerinde hâlâ bilinmeyen antik kentler gün yüzüne çıkmayı bekliyor. Gelin biz, hali hazırda ziyarete açık olan antik kentlere göz atalım! 

Efes Antik Kenti

Hititler dönemindeki adı ‘‘Apasas’’ olan Efes, MÖ 6000 yılına uzanan geçmişi ve meşhur kütüphanesiyle İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alıyor.

 MÖ 1050 yılında Yunanistan’dan gelen göçmenlerin yerleştiği Efes, MÖ 560 yılında Artemis Tapınağı yakınlarına taşınmıştır.

Bugünkü Efes, Büyük İskender’in generallerinden Lysimakhos tarafından MÖ 300 yıllarında kurulmuştur. Helenistik ve Roma dönemlerinde en önemli zamanlarını yaşamıştır. Bizans döneminde tekrardan eski yeri olan Selçuk Ayasuluk Tepesi’ndeki yerinde kurulmuştur.

 Ayrıca Efes Antik Kenti’ne gelmişken  Meryem Ana Evi ve Şirince köyünü de gezerseniz dolu dolu bir tarih turu yapmış olursunuz. Şirince köyünde Nesin Matematik Köyü ve şarap tadım alanları bulunuyor. 

Meryem Ana Evi, Hristiyanlar için hac ibadetlerini gerçekleştirdikleri bir alan olma özelliğine sahip.

2012 yılında dünyadaki tek korunaklı yer olduğuna inanılan Şirince Köyünde de bol ağaçlı ve eski evli bir manzara sizleri karşılayacak. Kahvaltı yerleri bulunan bir sürü mekan da yine bu köyde mevcut.  

Hierapolis Antik Kenti

Denizli’de bulunan Hierapolis Antik Kenti, Pamukkale Travertenleri’nin yanında bulunuyor. Unesco Dünya Kültürel ve Doğal Miras Listesi’nde yerini alan kent, her yıl 2 milyon turisti ağırlıyor.  

2 bin yıl önce Bergama Krallığı, Travertenlerin yanına bu antik kenti inşa etmişler. Bu dönemde travertenler sağlık merkezi olarak görev yapmış, Anadolu’nun çeşitli yerlerinden ziyaretçiler gelmiş.  

Roma Hamamı, bugün arkeoloji müzesi olarak kullanılıyor. Hierapolis Antik Kenti’nde İsa’nın 12 havarisinden biri olan Phillippus’un öldürülmüş olması ve mezarının burada olması da Hristiyanlık açısından önemli sayılmasını sağlıyor.

Denizli’nin 17 km kuzeyinde yer alıyor. Antik coğrafyacı Strabon ile Ptolemaios verdikleri bilgilerde, Karia bölgesine sınır olan Laodikeia ve Tripolis kentlerine yakınlığı ile Hierapolis’in bir Frigya kenti olduğunu ileri sürüyorlar.  

Denizli’ye gelmişken hemen yan yana olan bu yerleri keşfetmenizi öneririz. Ayrıca Roma Hamamı hariç Müze kart geçerli.

Zeugma Antik Kenti

Gaziantep’te bulunan Zeugma tepeler üzerinde kurulmuş bir kenttir. Büyük İskender’in generallerinden I. Selevkos Kator, MÖ 300’de Büyük İskender’in Fırat Nehri’ni geçtiği yerde Selevkeia Euphrates  ismiyle bir kent kurmuştur.

Türkiye Kültür Portalı, Ali Murat Çoruk

Bu kentin karşısına da eşi Apama’nın adıyla ikinci bir kent kurmuştur. Bu kentler arasında inşa edilen köprü sayesinde kentler arası ulaşım sağlanmıştır.  

 MÖ 31’de Roma hakimiyetine giren kente, köprü anlamına gelen “Zeugma” ismi verilmiştir. Kentten çıkan mozaik kazılar müzede en önemli eserler arasına girmiştir.

Gaziantep İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü

Gaziantep gastronomisiyle gönüllerimizde yer alıyor. Gaziantep’e gidip, Zeugma Antik Kenti’ni gezdikten sonra üzerine bir baklava yememek olmaz!

Side Antik Kenti

Türkiye Kültür Portalı

Antik dönemde Pamfilya’nın en önemli liman kenti olan Side, 350-400 metre genişliğinde bir yarımada üzerine kurulmuştur.  

MÖ 334 yılında Büyük İskender’in Anadolu seferinde imparatora direnişsiz kapılarını açan Side, daha sonralarda Büyük İskender’in kurduğu büyük para basım merkezi haline gelmiştir.  

Side Müzesi Müdürlüğü

Ticaret ve liman kenti olan Side Antik Kenti kalıntıları üzerinde 20. Yüzyıl başlarında Giritli göçmenler tarafından Selimiye Köyü kurulmuştur.  

Denizi ve tarihiyle Antalya, Türkiye’nin turizm cennetlerinde biri. Side Antik Kenti’ni gezip Büyük İskender’in bastığı bu topraklarda denizin ve tarihin tadını çıkarabilirsiniz.

 

Side Apollon Tapınağı, Umut Özdemir

Patara Antik Kenti 

Türkiye Kültür Portalı

Antalya’da bulunan MÖ 13. yüzyılda Likya Birliği’nin başkentliğini yapan antik kent, Hitit kayıtlarında “Patar” olarak geçiyor. Ksanthos Vadisi’nde denize açılabilecek tek yere kurulu. Hristiyanlık için anlamı büyük olan Saint Nicoloas diğer adıyla Noel Baba’nın burada doğduğu söyleniyor.  

Türkiye Kültür Portalı

 Patara Antik Kenti, Anadolu’dan Roma’ya gönderilen tahıl ürünlerinin burada depo edilmesiyle de ünlüdür. 

 Patara, M.Ö. 2. Yüzyılda Seleukos Krallığınca kontrol edilmeye başlandı. Ve bu tarihten sonra başkent olarak kullanıldı. Patara’nın Roma’ya karşı özerlik, Rodos’a karşı bağımsızlık kazandığı M.Ö. 167/68 yıllarında resmileşti. 

Antik kent, Roma egemenliğine geçtikten sonra valilerin resmi işleri yürüttüğü ve doğuyla bağlantı kurduğu bir nokta olarak önemini korudu. 

  Ayrıca 2020 yılı Patara Antik Kenti ilan edildi. 

Öneri: Likya Yolu

Muğla’nın Fethiye ilçesinden Antalya’ya uzanan, Antalya’da bulunan 19 antik kente de yolu düşen, dünyada bulunan en güzel manzaralara sahip olan Likya yürüyüş yolu, hem doğa severler hem de tarihe düşkünler için biçilmiş kaftan.  

Dünyada bulunan en iyi 10 uzun mesafe yürüyüş yolu rotasından biri.

Tarihin ve doğanın muhteşem buluşması olan Likya Yolu’na yürüyüş grubunuzla gidip, manzaranın ve tarihi atmosferin tadını çıkarabilirsiniz.  

Kaynak:

kulturportali.gov.tr

 https://www.aa.com.tr/tr/pg/foto-galeri/tarih-ve-dogayla-ic-ice-yolculugun-adresi-likya-yolu/0

muze.gov.tr

Seren Karaşahin

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *