TARİHTEN GELEN İSİM: YILANCI BURNU

Yılancı Burnu, Aydın’ın gözde ilçelerinden biri olan Kuşadası’nda bir halk plajı aslında ama tarihi çok eskilerden. Bir teoriye göre Yunan mitolojisinden diğer teoriye göreyse antik bir kentin tarihinden geliyor. Şimdi birlikte iki teoriyi de inceleyip biraz üstünde düşünelim.

OPHİUCUS

İlk teoriyi ele alalım. Antik dönem haritalarında bizim Yılancı Burnu dediğimiz yerin adı “Promunturium Ophiuchus” veya Ophiucus Peninsulam” olarak gösterilmiş. Peki kim bu Ophiucus veya ne? Neden buraya onun adı verilmiş? Biraz daha araştırdığımızda Ophiuchus’un, Apollon ile Teselya kralının kızı Coronis’in oğlu olduğu görülüyor. Apollon Coronis’in sadakatinden şüpheleniyor ve eşini takip etmesi için kargaları görevlendiriyor. Mitolojiye göre o dönemde kargaların tüyleri beyaz. Kargalar Coronis’i takip ediyorlar ve Apollana eşinin sadık biri olmadığını söylüyorlar. Apollon bu habere çok sinirleniyor ve kargaları tüylerinin kapkara olmasıyla lanetliyor. O gün bugündür kargalar simsiyah. Apollon bu sadakatsizliği kaldıramıyor ve Kuşadası’nın Ortygia bölgesinde doğmuş olan kardeşi Artemis’ten karısı Coronis’i öldürmesini istiyor. Ancak karısı öldükten sonra Apollon çok pişman oluyor çünkü Coronis hamile. Bu seferde diğer kardeşi Hermes’ten Coronis’in karnındaki bebeği kurtarmasını istiyor. Nitekim Hermes bebeği kurtarıyor ve adını Ophiuchus koyuyor. Ophiuchus’un ölüleri diriltme gibi bir yeteneği bulunuyor.

Ophiucus birgün kırda yürürken bir yılana basıyor ve ölümüne neden oluyor. Çok üzülüyor ne yapacağını düşünürken başka bir yılan ağzında bir otla geliyor ve otu ölü yılanın ağzına bırakıyor. Bu otun yılanı hayata döndürdüğünü fark eden Ophiuchus aynı otu kullanarak ölüleri diriltmeye başlıyor. Ancak bu durum baş tanrı Zeus’u çok rahatsız ediyor ve bir yıldırım göndererek Ophiucus’u öldürüyor. Apollon oğlunun, babası tarafından öldürülmesini kabullenemiyor ve Zeus’a karşı geliyor. Zeus Apollon’u sakinleştirmek için Ophiuchus’u gökyüzüne takım yıldızı olarak yerleştiriyor. Ophiucus’un, günümüzde 13. burcu temsil eden bir takım yıldızı olduğuna inanılıyor.

Peki Ophiucus’un Yılancı Burnu ile olan ilişkisi ne?. Yılanın sırrına sahip olarak ölümsüzlüğü bulduğuna inanılan Ophiucus, mitolojide “YILANCI” olarak tasvir ediliyor. Ophiucus’un yürüdüğü kırın şimdiki adıyla “Yılancı Burnu” olduğuna inanılıyor. Aynı inanışa göre ölümsüzlük otu tam da burada yetişen bir ot. otun burada bulunması ve Ophiucus’un otu burada keşfetmesi sebebiyle bu bölgeye “Yılancı Burnu” adını vermişler.

 

 

MARATHESİON

Gelelim bir diğer teoriye. Kuşadası ağzıyla Arapsaçı ya da Ege dilinde rezene, Kuşadası’nda dağda taşta çok yetişen yemeği de çok sevilen bir bitki. Yunanca “marathon” Türkçede “rezene/arapsaçı” anlamına geliyor. Binlerce yıl önce Yılancı Burnu mevkiinde kurulan antik kentin adı “Marathesion” olarak biliniyor. Tarihçi Strabon “Geographika” adlı eserinde Yılancı Burnu’nun altındaki antik kentin Marathesion olduğunu doğruluyor. Şimdi diyeceksiniz ki “ee isim ne alaka, neden Yılancı Burnu olmuş?”. Gelin bu iki teoriyi birleştirelim. Hali hazırda Kuşadası’nda bolca yetişen arapsaçı/rezene Yılancı Burnu’nda neden yetişmesin? Ya bizim bildiğimiz çok severek yediğimiz ya da kaynatıp içtiğimiz arapsaçı/rezene Ophiucus’un bulduğu ölümsüzlük otuysa. Bu gibi birçok teori var Kuşadası ile ilgili.  Kuşadası mitolojik efsanelere çok müsait ve tarihi çok geniş bir tatil yeri. Yolunuz düşerse birgün Yılancı Burnu’nda bir denize girmenizi, denize girmeseniz bile temiz havanın, güzel manzaranın tadını çıkarmanızı tavsiye ederim.

 

İNCİ UYGUN

 

KAYNAKÇA

♦ Kuşadası Yerel Tarih Dergisi

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *