Stres, aslında zaman yönetimine bağlı, olmasını beklediğimiz yada olması için uğraştığımız işlerin duygusal oluşumudur, eğer stres iyi yönetilmez ise ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Stresi nasıl yönetmeliyiz?

Pek çok uzman bu konuda farklı fikirler üretse de, bizlerin yapması gereken ilk önce stresi, iki farklı alanda incelememiz.
Pozitif stres ve negatif stres.
Örneğin ; şirketiniz sizden iki saat içinde, çokta anlamadığınız bir konuda bir rapor hazırlamanızı istedi. Otomatik olarak stres başladı, işte tamda bu durumda pozitif stres devreye girmeli.
Peki nedir bu pozitif stres?

İlk yapmanız gereken hızlı bir beyin fırtınası, ardından küçük küçük notlar almak ve plan oluşturmak. Stres yönetiminde bizim en büyük yardımcımız bir kağıt ve bir kalem çünkü stres yapmamız gereken işi unutmamıza kısaca elimizin ayağımıza dolaşmasına neden olur. Not almak bizi kurtarır.
Ön hazırlık + planlama + uygulama + kontrol = sonuç
İşi aldım, kafamda tasarladım, planladım, uyguladım, son kontrolleri yaptım ve sundum.
Kendinize her zaman güvenin, çünkü siz her zaman en iyisi için mücadele edebilecek güce sahipsiniz.

Negatif stres ( uzak duralım :))

Bizi başarısızlığa götürebilecek en kötü duygu oluşumudur. Her sorumluluk aldığımızda, eyvah şimdi ben ne yapacağım, ben bunu beceremem, bununla ilgili hiçbir fikrim yok gibi soruları kafamıza doldurup, sonuca gitmemize engel olur. Sürekli negatif düşünmenize neden olur ve hareketlerinizi kısıtlar.

Hangi şartlarda stres altında kalmış olursanız olun, pozitif stres kurtarıcınız olacaktır.

Özgür Karabacak

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *