Aslında sahip olduğumuz fakat kullanmasını bilmediğimiz iki basit kelime gibi dursa da, doğumdan itibaren defalarca karşımıza çıkan ve hayatımızı şekillendiren iki temel duygudur.

Sabır;

Örneğin, yapılan yemeğin pişmesini sabırla bekleriz ama yemeği yemek için sabırsız davranırız, okulu bitirmek için bekleriz ama hayata atılmak için aceleci davranırız, yani emek verirken gösterdiğimiz sabrı, iş tüketime geldiğinde acımasız davranırız. Bu yazıyı okurken, bende sabır yok, ben aceleci biriyim dediğinizi duyar gibiyim, işin aslı öyle değil. Peki ne yapmalıyız?
Yaşadığınız hayattan zevk almak istiyorsanız, sabrı yönetmek zorundasınız, çözümü çok basit, iki temel davranışa ihtiyacımız var, birincisi akıl, diğeri planlama. Hepiniz neyin nasıl olduğunu sonuçlarının neler götürüp/getireceğini tahmin edebilirsiniz. Aklınız size bu konuda yardımcı olur, daha sonra satranç misali hangi taşı nereye koyacağınızı planlarsınız. Yapacaklarınız sizden neyi götürüp/getirecek tahmin edip, planlama yaptığınız gibi, plana uygun hareket ederseniz, hayattan zevk almaya başlarsınız. Yani sabır ( akıl ve planlama) size ihtiyacınız olan herşeyi sunar. Sabır peşi sıra başarıyı, mutluluğu en önemlisi iç huzuru getirir.
Sabırlı olun 🙂

Özgüven ;

Yaşantınızda her adımı doğru attığınız halde, neden istediğiniz şeylerin olmadığını mutlaka kendinize soruyor olmalısınız. Neden işlerim yolunda gitmiyor?

İçinde yaşadığımız yeni dünya, kendimizi hem sosyal ve kültürel hemde eğitim olarak geliştirmemize rağmen bizden birşey daha istiyor ‘özgüven’

Bazen başarıya ulaşmak için, hatalı bile olsa gerekli adımları atmamız gerekiyor, nasıl ki bir bebek emeklemeden yürümüyor, düşmeyi bilmeden koşamıyorsa, bizlerde sabırla, neyi istiyorsak korkmadan adım atmalıyız, denemeden bilemezsiniz. Temelde ilk önce kendimize güvenmeli, daha sonra ne istediğimize karar vermeliyiz. Her ne yapıyorsanız yapın ilk adım kendinize güvenin.

Özgür Karabacak

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *