Resim Çizme Alışkanlığı için Gerekli 3 Şey

‘’Resim çizmek yetenek gerektirir mi?’’ ya da ‘’Resim çizmek istiyorum ama yeteneğim yok.’’ gibi sözlerle çok defa karşılaşmışızdır. Evet, tüm bu soruların cevabı, aslında bizler bilmediğimiz eylemleri yapma konusunda ne yazık ki çekimseriz. Resim çizmekte bunun bir örneği diyebiliriz. Asıl olayın yetenekte olmadığının farkındayız, sadece başlama konusunda bahaneler buluyoruz ve erteliyoruz. Şunu biliyoruz ki bir eylemi 20 gün tekrarladığımız sürece 21. Gün bu eylem devam eden bir alışkanlığımız haline geliyor. E hadi ne duruyoruz? Başlamadan önce gerekli 3 şey öğrenelim, sonrasında resim çizme alışkanlığını edinelim. Siz de sabırsızlandınız değil mi?

Bu alışkanlığı kısaca öğrenecek olursak; Resim çizme eylemi, gördüklerimizi kağıt üzerinde tasvir etme ya da hayal dünyamızın kağıda yansımış hali diyebiliriz. Halk dilinde bu terime eskiz veya sketch diyenleri de duymuşuzdur. Resim çizmek ne kadar basit gibi gözükse de, emek ve hayal gücü istediği yadsınamaz değil mi ? Fakat çizdikten sonraki o rahatlık.. Evet rahatlık. Birçok düşünür resmin rahatlatıcı ve ilham verici yanına değinmiştir. H. Lamarr’ın da ‘’Güzel bir resim, iyi bir arkadaştır. Eşlik eder, rahatlatır ve ilham verir.’’ sözünde söylediği gibi, hayal dünyamız üzerinde büyük etkisi vardır. En önemli yapıtların da ufak karalamalar sonucu çıktığını biliyoruz değil mi?

Resim çizmek için 3 gerekli şeye gelelim.

-Defter tutun.

Resmi tanımlarken hep ‘’kağıt üzerine tasvir’’ diye bahsettik. Fakat kağıtsız da olur mu? Neden olmasın. En ünlü ressamlar bile okul sıralarına çizdikleri resimler ile yeteneklerini keşfetmişler. Tıpkı ilk insanların mağaralardaki imgeleri gibi. Evet, aslında isteyen her yere çizer. Ama resim çizme eylemini alışkanlık haline getirmek için ihtiyacımız olan ilk şey ‘’Defter’’. Defterimizin olması bizi önceki yaptığımız resimlere bakarak motive olmamızı sağlayacaktır. E tabi resim konusunda giderek geliştiğimizi görmek ise bizde daha da çizme arzusu uyandıracaktır. O zaman bir eskiz defteri ile adım atabiliriz.

-Çizim kaleminiz olsun.

‘’Neden çizim kalemi, normal kalemle olmuyor mu?’’ diye aklımızda bir soru canlandı bile. Öncelikle çizim yapmak için ayrı bir kalemimizin olması ve onu sadece çizim yaparken kullanmamız, beynimize bizim o eylemi önemsediğinizi algılatarak, resim çizme arzumuzu daha canlı tutmamızı sağlayacaktır. E tabi kalem kalitesi de burada devreye giriyor. Çünkü kalem ne kadar iyi ise, çizim kalitesi de o kadar iyi olacaktır. Kaliteli çizim demek, ilk yaptığımız resimlere kıyasla, kendimizin bu konuda geliştiğini görerek daha da güzel sonuçlar elde etmeniz için yardımcı unsur demektir. Kalem deyip geçmemeliymişiz değil mi?

-Olmazsa olmazımız: Azimli süreklilik.

En önemli gerekli mevzuya geldik. Öğrenmek için hazır mıyız? Evet, azimli süreklilik olmadan bir yere varmak ne yazık ki mümkün değil. H. Mann’ın da dediği gibi ‘’Alışkanlık bir halata benzer, her gün bir lifi örer ve en sonunda onu koparamayacak kadar güçlü yaparız.’’ Yani sonucun güzel olmasını istiyorsak azmedip, ben bu alışkanlığı edineceğim demek çok önemli. Çizim eylemini sürekli hale getirdikten sonra çizmediğimiz zaman eksik hissediyor olacağız. İşte bu seviyeye gelmek için ne bekliyorsun? Hemen başla…

Yazıdan da öğrendiğimiz üzere resim küçümsenecek bir eylem değil. Alışkanlık haline getirdiğimiz sürece hayallerimize olan katkısını tahmin bile edemiyoruz değil mi? Yapmamız gerekenler oldukça basit. Defterimiz, kalemimiz bir de azimli sürekliliğimiz olmalı. Sen de şu an bunu okuyorsan zaten çizmek istiyorsun ve başlamak için bir adım arıyorsun. C. Brund’un da dediği gibi ‘’İstemek yeterli değildir, uygulamalısın.’’

E hadi harekete geçmek için neyi bekliyorsun? 21 gün kuralının ilk günü bugün olsun mu?

Bol Sanatlı Günler

Rabia VAPUR

 

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *