Reggio Emilia Yaklaşımı

  Alternatif Eğitim yolculuğunda sizinle paylaşmayı istediğimiz ilk yaklaşım; Reggio Emilia Yaklaşımı. Reggio Emilia Yaklaşımı, ikinci dünya savaşı sonrasında savaşın yıkıcı etkilerinin eğitim yoluyla çözülmeye çalışıldığı bir anlayış sonucunda ortaya çıkmıştır. Reggio Emilia İtalya’da bir kasabadır. Kasabaya bağlı olan Villa Cella köyünde köylüler çocukları için kendi imkanlarıyla bir okul açmak için uğraşırlar. Loris Malaguzzi Reggio Emilia halkının bu çabasını duyar ve bir öğretmen olarak halkı desteklemek için yola koyulur. Malaguzzi’nin öncülüğünde yapılandırılan felsefesi ile yaklaşım bugün dünyada okul öncesi eğitimde önemli bir yere sahiptir. Reggio Emilia Okulları sadece İtalya’nın Reggio Emilia kasabasında bulunabilir. Kasaba dışında yaklaşımın felsefesinden etkilenen okullar, Reggio Emilia İlhamlı okul olarak yaklaşımın felsefesine uygun eğitim verirler. Reggio Emilia ilhamlı okullar ülkemizde de varlığını göstermektedir.

Çocuk İmajı


Reggio Emilia yaklaşımında çocuk, meraklı, becerikli, işbirliğiyle hareket etmeye istekli, hayal gücü gelişmiş olarak görülür. Çocukların etkileşimlerine önem verilir. Bu etkileşimin başında da çevre gelir. Çevre, çocukların merakını tetikleyici etkidedir. Çocuğun merakı yaklaşım için kıymetlidir çünkü meraklar sonucunda projeler ortaya çıkar.

Çocukların sıradan yöntemlerle öğrenmelerine karşıdır. Hatta söz konusu yaklaşımda çocuğa bir şeyler öğretmenten ziyade çocuktan öğrenilmesi gerekenler olduğu düşünülür. Gerçekten biz yetişkinler çocuklardan bizi şaşırtacak derecede bilgiler öğreniriz. Çocuğun imajını yaklaşımın öncüsü Malaguzzi’nin Çocuğun Yüz Dili şiiri açıklayıcı bir şekilde ortaya koyuyor:

Projeler

Reggio Emilia okullarında projeler eğitim programının önemli bölümleridir. Eğitim sırasında çocukların ilgi ve merakları projeler doğurur. Doğan projeler kendiliğinden gelişen bir müfredat niteliğindedir. Projeler, yaratıcılık, bilimsel beceriler, estetik, işbirliği gibi alanlarda çocukları geliştirir. Yaklaşımın aile, okul, çocuk arasında iyi bir işbirliği örneği gösterdiğini söylemeden geçmemek gerekiyor.

Öğretmen

Reggio Emilia yaklaşımında üç öğretmen vardır. Birincisi çocuğun kendisi, ikincisi öğretmeni ve üçüncüsü çevredir. Çocuk yaparak yaşayarak öğrendikleri ile adeta kendisinin öğretmenidir. Öğretmen, çocuk için bir rehberdir, yol göstericidir. Çevre, çocuğun yeni deneyimler edinmesinde önemlidir. Çevrenin zengin uyarıcılar sunması çocuğun yeni yaşantılar edinmesi ve böylelikle öğrenmesini sağlar.

Bu saydıklarım dışında yaklaşımda Atelierista adında sanat öğretmenleri vardır. Reggio sınıflarında bulunan atelierler sayesinde çocuğa sanatsal deneyimler sunarken sanatsal yetkinlikleri ile rol model olurlar. Aynı zamanda yaklaşımda hemen her konu için çocuğa görelik ilkesiyle hareket eden Pedagogistalar çocuk gelişimi konusunda uzmandırlar.

Reggio Emilia yaklaşımı sanata verdiği değerle birlikte çocuğa çeşitli deneyimler sunan zengin materyalleri ile eğitimi gerçekleştirir. Sınıflarında bulunan aynalar ile çocukların kendilik bilinci gelişir. Camdan yapılmış kapı ve duvarıyla çocuğun dış dünyayla bağlantısı koparılmaz. Gözlem yeteneği, tahmin etme, ilişkilendirme, planlama becerileri desteklenir. Atelierler çeşitli materyaller ile çocuğun istediği dilleri kullanması için olanak sunar. Kil hamuru, boncuklar, kurumuş yapraklar, ağaç dalları, ipler, düğmeler, farklı boya kalemleri ve çok daha fazlası çocukların ulaşabilmesi için atelierlerde yerini alır.

Bütün sınıflar Piazza ismi verilen ortak bir alana açılır. Çocuklar istediği sınıflarda istedikleri etkinlikleri yapabilirler. Çocuğa çevre ve özgürlük tanınır. Sınıftaki gerçek bitkiler ile çocukta sorumluluk bilinci kazandırılır. Kum masaları, ışıklı masalar, müzik aletleri ve aklınıza gelen her türlü nesne Reggio okullarında vardır. Örneğin aklınıza marangozluk eşyaları geldi mi? Evet, Reggio Emilia okullarında marangozhaneler, mimar masaları gibi bizim alışık olmadığımız bölümleri görebiliriz. Çünkü çocuğun dili önemli ve yaşantı zenginliği iyi öğrenmeler doğurur. Deneyimleyerek öğrenme, çocuğa çeşitli yollar açma tam olarak budur.

 

Reggio Emilia Yaklaşımını uzun uzun yazmak mümkün ancak daha detaylı bilgiler edinmek isteyen okurları kendi bloguma beklerim. Reggio Emilia Yaklaşımını konu başlıklarıyla öğrenmek isteyenler için umarım yararlı olur. Alternatif Eğitim konusunda dünyada önemli örnekleri sizler için yazmaya devam edeceğim. Merakınızın ve öğrenme istediğinizin bir çocuk gibi olmasını dilerim.

 

İREM TOKDEMİR  
https://iremtokdemir.blogspot.com/

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *