Minimalizm Nedir?

Minimalizm; Türkçe anlamı “sadecilik” olan bu kavram kısaca hayatı kolaylaştırma ve düzene koyma olarak düşünülebilir. Az ve öz, bu söz “Minimalizm” için vazgeçilmez bir slogandır. İnsanlar alışveriş yaparken bazı durumlarda aşırıya kaçar ve ihtiyacı olmasa bile bir şeyler alır. Bu bir süre sonra kişinin hayatını karmaşıklığa döndürür. İşe yaramaz olan şeylerden, fazlalıklardan arınmak minimalizm için temel kuraldır.

İlk etapta bir sanat akımı olarak ortaya çıkan minimalizm, günümüzün popüler yaşam felsefelerinden biri haline gelmiştir. Nitekim bu olgu da tıpkı sanatta olduğu gibi karmaşaya, gereksiz fazlalığa ve biçimciliğe karşı bir tepki niteliğinde oluşmuştur. Çünkü son 10-15 yıl içerisinde yaşanan gelişmeler, bizi kaldırabileceğimizden çok daha fazla yükü sırtlanmaya, sahip olabileceğimizden çok daha fazlasını edinmeye çalışmaya teşvik eder bir hal almıştır. Bu da yaşamlarımızın tıka basa dolması anlamına gelmiştir. İşte tam da bu noktada; minimalist yaşam bize nefes alacak bir yer vaat etmektedir.

 

MİNİMALİZM İÇİN 10 ALTIN KURAL

 

  1. Sebebini bul

Aklına ne geliyorsa 10 tanesini kâğıda yaz .2 tanesini hangisi en önemliyse ona göre yol al, diğer planları ve hayallerin için zihnini karmakarışık halden kurtar adım adım ulaşmaya çalış.

 

 

  1. Minimalizm bölgeni seç

Minimalist, bölgeni seç ve orayı nasıl düzenleyeceğine dair bir fikir oluştur not al ve aldığın nota göre yol al. Evde en çok hangi bölgeyle vakit geçiriyorsan o alanı minimalizm bölge olarak seçebilirsin. Sadece çok sevdiğiniz eşyalarınız kalsın.

 

  1. Hızlı bir azaltma turu at

Seçtiğin bölgeyi hemen düzenlemeye çalış. Gereksiz hangi kıyafetlerin, eşyaların, telefondaki kullanmadığın uygulamaları, cüzdanındaki gereksiz fişler … Varsa o alandan kaldır, düzelttiğin alandaki sadeliği görünce diğer bölgeler içinde düzenleme yapacaksın.

 

 

  1. Bir aylık harcama diyeti

Artık gereksiz para harcamaya dur deme zamanı gelmedi mi, ihtiyacımız olmadığı durumlarda kıyafet, ayakkabı, makyaj malzemeleri, eve eşyalarına vs 1 aylık ara vereceğiz. İhtiyacımız olanları kâğıda yazacağız ve sadece ihtiyaç listesindekileri alacağız.

 

  1. Gündemlere ara ver

Televizyon, sosyal medyaya 1 hafta ara vereceğiz. Bu süreçte bize kalan zamanı kitap okuyarak, ailemize ve kendimize vakit ayırarak geçireceğiz.

 

 

  1. Yediklerini azalt

Daha az ve daha sağlıklı beslenmeye çalışacağız. Sofrada çeşidi ve öğün sayımızı azaltıp bol su içmeyi artıracağız. Yeni alacağımız kararlarda, fikirlerde bize fayda sağlayacaktır.

  1. Zihnini önemli olana önceliklindir.

Bir davranışa, alışkanlığa öncelik vermek bizim kolayımıza gelecektir. Hayatımızı sadeleştirmenin sebebi önemli olan şeylere yer açmaktır. Tıpkı bahçemizdeki yabani otları temizlemeyip meyve ve sebzelere odaklandığımız gibi…

  1. Kendindeki değişimi fark et

Düşüncelerini karamsarlıktan kurtarıp iyimserliğe dönüştürmeye başlar. Aynı şeylere bakarsınız ama fikirleriniz daha olumlu yönde olur çünkü artık sakinsinizdir, odaklısınızdır artık görüntüsüyle değil anlamlarıyla hikayesiyle bakmaya başlarsınız. Siz artık resimler değil deneyimler ile yapmaya başlarsınız.

 

  1. Minimalist trend değildir

 

Minimalist, Bir trend değildir, metottur. İnsanların ne dediğini değil fikirlerimize bakacağız. Örneğin siyah bir ayakkabı moda bu ayakkabıyı trend olduğu için değil ihtiyacımız ve rahat olduğu için alacağız. Minimalizm, bize şu renkten giyin, şu tarz al, şu fiyattan markadan al demez. Önemli olan şeylere öncelik ver diyen bir yaşam biçimidir.

 

                                                                                       

  1. Minimalist herkes için gereklidir

İnsanlın kendine yüzleşmesiyle fırsat veriyor. Hayat amacını bulması için, gerçekleştirmesi için herkes için gerekli ve geçerlidir.

 

                                                                                                       AYŞEGÜL ORAL

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *