Melike Bozat

1.Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Öncelikle merhaba, ismim Melike Bozat. Bir devlet okulunda İngilizce Öğretmeni olarak çalışmaktayım.

 

2.İçinde bulunduğunuz sektör nedir?

Özel sektördeki 10. yılımda devlete atandım ve bu yıl devletteki 5. yılım.

 

3.Mesleğinizdeki kadınlara olan tutumu bir kadın olarak nasıl değerlendirirsiniz?   

Bu meslekte kadınlara olan tutum genel olarak güzel hatta Türk halkına göre öğretmenlik tam bir kadın mesleği. Tabii ki zaman zaman zorluklar yaşıyoruz ama bu her meslekte böyle. Türkiye’de kadın olmak, çocuk olmak, hayvan olmak, ağaç olmak genel olarak zor. Hep bir düşmanınız var.

 

4.Bu sektörde çalışmaya nasıl karar verdiniz? Sizi buraya çeken neydi?   Mesleğinizde en sevdiğiniz şey nedir?  

Bu meslekte çalışmaya bilinçli olarak karar vermedim aslında. Orta ve düşük gelirli ailelerin çocukları için genelleyebiliriz bunu aslında. Lisedeki İngilizce öğretmenim gibi olmak istiyordum sanırım içten içe. Mesleğimde en sevdiğim şey öğrencilerimle aramda olan bağ. Hala birçoğuyla görüşürüm. Artık arkadaşım olan öğrencilerim var hatta.

 

5.Mesleğinizde zorlandığınız zamanlar olmuştur. Bize bu zorlandığınız anları ve üstesinden nasıl geldiğinizi anlatabilir misiniz? Sorunları aşmanızdaki en büyük yardımcınız neler veya kimlerdi? Bu zorluklar hâlâ devam etmekte mi?

Elbette yaşadığım zorluklar oldu zaman zaman arkadaşlarım destek oldu bazen ailem destek oldu. Yeterli olmadığını anladığım durumlarda uzman desteği aldım. Ne gibi zorluklar derseniz mesela idareciniz, egosu yüksekse hak etmeden bulunduğu konuma gelmişse ya da kendince güçlü olduğunu düşünüyorsa okuldaki hayatınızı size zehir edebilir. Şu an her şey yolunda:)

 

6.Bu sektörde kadın olmanın dezavantajlarının neler olduğunu düşünüyorsunuz?  

Kadın olmak kolay lokma olarak görülmek anlamına geliyor çoğu meslekte. Daha kolay sindirilebilir daha kolay susturulabilir olarak görülüyoruz ne yazık ki.

 

7.Sektörünüzde çalışmak isteyen kadınlara önerileriniz ve tavsiyeleriniz var mı?

Bu mesleği seçmek isteyen kadınlara tavsiyem öğretmenlik rahat meslek, kolay meslek, tatili çok diye düşünüp kendilerini geliştirmeyi bırakmamaları. İmkanları ölçüsünde seyahat etsinler, kendilerine bir şeyler katsınlar ama mutlaka ve mutlaka okusunlar. Yerinde sayan öğretmenler sektörümüzün en zayıf noktası maalesef. Tabii ki bu sadece kadın öğretmenler için geçerli değil erkek öğretmenler de aynı durumda.

 

8.Bu mesleği gençlere önerir misiniz? Son olarak kadınlar gününde kadınlara neler söylemek istersiniz?

Yüzde yüz öneriyorum diyemem sebebiyse öğretmenlik ne yazık ki prestijli bir meslek olarak görülmüyor artık eskisi gibi öğretmene saygı duyulmuyor. Bir diğer etkense çok öğretmen var az iş imkanı var. Yeni mezun öğretmenlerin çoğu işsiz. Bu noktada belki emekli olması gerektiği halde hala çalışmaya devam etmek zorunda kalan öğretmenlere bir çözüm bulunabilir.  Hepimizin kadınlar günü kutlu olsun. Dik durun, sessiz kalmayın!