Markaya Çalışanın Algısı

Bir marka tatmin ve güven duygusu yaratmadan, duygusal bağ kurmadan geleceğini tasarlayamaz.  Marka algısı kurucuların patronların çok üzerindedir.  Apple size teknolojik ürün satmıyor Steve Jobs’un, ısırık elmanın hikayesi üzerinden tatmin ve güven duygusu satıyor. Müşteri sizin ürün ve hizmetlerinizin tüketicisi değil şirketinizin gelecekte var olma sebebidir.

Şirketler algıyı yönetmek için müşteri gözü ile bakmayı, müşterileri toplantılara almayı, yaşadığı deneyimi ölçümlemenin önemini biliyor. İnsanlar sadece ihtiyaçlarını karşılamak için satın alma yapmıyor. Starbucks size kahve satmıyor! Alışkanlık, statü, deneyim, merak, güven ve tutarlılık satıyor. Bu kadar kıyaslanabilir markalar varken neden bir Türk markası Dünya’nın her noktasında marka algısı yüksek global hizmet satamıyor?  

Üstelik her şirket müşteri sadakati, insan odaklılık, müşteriyi merkeze alma, sosyal sorumluluk konusunda eğitimler alıyor ve çalışıyor. Fark sizce nerede? Marka algısı tamamen takımdaki herkesin hızlı ve çözüm odaklı olmasına dayalı bir inovasyon işi.

İşte fark! İyi seçilmiş karakterlerin en güçlü yeteneklerini öne çıkartmak sürekli eğitim, takip ve geleceğe yönelik hedeflerine ulaşmasına yardımcı olan takımlar kurmak gerekiyor.

Kısacası markanın geleceği için önce müşteri, müşterinin marka algısı içinde önce çalışan. Şirketler pandemi döneminde çalışanlarınca testten geçtiler. Ne kadar değerli olduklarını bu süreçte deneyimlediler.

Markanın geleceği için tanımlanmış iş modelinin yanında doğru kararlar alabilen yaptığı işten keyif alan çalışanlara uzanan adanmış bir yolculuktur.

Markanız, ürününüz için çalışanlarınız ne hissediyor? Çalıştığınız marka, ürün ve hizmet için ne hissediyorsunuz?

Kaynak : https://www.erdemkaragoz.com/kahve-arasi

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *