KARANLIKTAN AYDINLIĞA GEÇİŞ: HELEN KELLER

Kör doğmaktan çok daha kötüsü görme yetisiyle doğup etrafındakileri görememektir.”-H. Keller

Birçoğumuzun hayatında ümidini yitirip pes etme noktasına geldiği anlar olmuştur. Hepimiz “artık bu işten vazgeçmenin vakti geldi” deyip o yoldan ayrılmak istemiştir.

Bazı insanlarınsa hayatı direkt bu şekilde başlar, mesela Helen Keller. 1880’ de dünyaya gelen Helen daha 19 aylıkken “scarlet fever (kızıl hastalık)” yüzünden görme ve duyma yetisini kaybeder. Duyamadığından, konuşma becerisini de henüz kazanamadan çok küçük yaşta kaybetmiştir.

19 aylık bir kız çocuğu düşünün; göremiyor, duyamıyor ve konuşamıyor. Yaşam onun için karanlık bir dünyadan ibaret. Korkusunu, ümitsizliğini ve endişesini sürekli geçirdiği öfke nöbetleriyle anlatıyor. Geçirdiği bu krizler onu ailesinden uzaklaştırıyor ve kendini yalnızlığa itiyor.

Keller 7 yaşındayken özel öğretmeni Anne Sullivan ile tanıştı artık ümitsizliğinden ve korkularından kurtulma vakti gelmişti.

İlk kelimesi “su”yu öğretirken Keller’ın avucunun içine parmak alfabesini1 (manual alphabet/fingerspelling) kullanıp aynı zamanda diğer eliyle suya dokundurup nesne-isim eşleştirmesi yaptı. Keller zor olsa da 7 yaşındayken ilk kelimesini öğrenmişti.2

Sullivan; parmak alfabesi, nesne-isim eşleştirmesi ve Tadoma yöntemiyle 3 Keller’a 49 yıl boyunca öğretmenlik yaptı.

Öğrendiği kelimelerle iletişim kurmaya ve eleştirel düşünmeye başlayan Keller, 1904 yılında Radcliff Üniversitesinden mezun oldu. Böylelikle üniversiteden mezun olan ilk işitme ve görme engelli kişi oldu. Hayatı boyunca engellilere farkındalık kazandırmak; kadınların seçme-seçilme hakkı gibi politik-sosyal problemleri çözmek için çabaladı. 35 ülkeye seyahat etti ve “Hayat Hikayem” adlı romanı yazdı.

Karanlık ve yalnız bir dünyada doğmuş, ailesiyle bile iletişim kuramamış olmasına rağmen Keller hiç pes etmedi. Öğretmeni Sullivan’ın yardımıyla dünyayı öğrendi, onun için çok zor olsa bile eğitim hayatına devam etti hatta üniversiteden mezun olan ilk işitme ve görme engelli oldu.

“Yalnızlığıyla” geldiği bu dünyadan; başarılarıyla ünlenerek 1968’de gitti. Başarıları ve hayatı birçok filme konu oldu:

  • The Miracle Worker (Karanlığın İçinden)- 1962/ Amerika
  • Black- 2005/Hindistan
  • Benim Dünyam-2013/Türkiye

The Miracle Worker filminden alınan bu görüntü, Keller’ın parmak alfabesi ve nesne-isim eşleştirme yöntemiyle ilk kelimesi “su”yu öğrendiği anı yansıtıyor.

Helen Keller Tadoma yöntemiyle iletişim kurarken.

İngilizcesi için davetlisiniz: https://analysiscinema.wordpress.com/

  1. Harflerin parmaklarla temsil edildiği alfabe, işaret dili alfabesi adıyla da bilinir.
  2. Helen Keller, The Story of my life
  3. Dinleyicinin, konuşmacının dudağına parmaklarını koyarak ses titreşiminden kelimeyi anlaması

SÜEDA

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *