“Günümüz trend konuları hakkında farklı bakış açılarına tanık olacağınız etkinliğimiz International Talks için gün saymaya başladık. Bu harika etkinliği takvimine eklemeyi unutma!

We started counting the days for our event, International Talks, where you will witness different perspectives on today’s trend issues. Don’t forget to add this amazing event to your calendar!”

KONUŞMACILAR – SPEAKERS

bart 1

Bart Vanderhaegen yönetim danışmanı, Keynote konuşmacısı ve organizasyonlarda “dağıtılmış problem çözme” sistemi olan Pactify’ın kurucusudur. Pactify’ı kurmadan önce BCG’de (The Boston Consulting Group) yönetim danışmanıydı. Daha sonra 2 yıl boyunca UCB Chemicals’ta Global Pazar Müdürü olarak çalıştı. Mühendislik (Fizik) alanında fen bilimleri yüksek lisansı ve işletme yüksek lisansına sahiptir. Ayrıca, insanları daha mutlu ve organizasyonları daha performanslı yapan motivasyonel bir durum olan FLOW’a ulaşmak için 3 basit kural önerdiği “Flow: Kuruluşlarda Özerklik ve İşbirliğinin Gerçek İtici Gücü” adlı bir TEDx konuşması var.

Bart Vanderhaegen is management consultant, Keynote speaker, and the founder of Pactify, which is a system for “distributed problem solving” in organizations. Prior to founding Pactify, he was a management consultant with BCG (The Boston Consulting Group). He holds a Master of Science in Engineering (Physics) and an MBA. Also he has an TEDx talking named as ‘Flow: the real driver of autonomy & cooperation in organizations’ where he proposes 3 simple rules to achieve FLOW, a motivational state that makes people happier and organizations more performant.”

RONE 1

Roné de Beauvoir; Uluslararası Ödüllü Konuşmacı, Yaşam Koçu, Öğretim Görevlisi, Marka Stratejisti, Sosyal Girişimci ve Küresel İnsani Yardımsever olarak başarıya sahip, dünyanın en yoksul vatandaşlarına ulaşma tutkusuyla modern bir Rönesans kadını ve The Power of Emotional Intelligence: Insights on Change, Leadership and Boosting Performance in the After Extreme Pressure kitabının yazarıdır.
De Beauvoir; kitle eğitimcisi, sektör lideri, düşünceli ve büyüleyici bir konuşmacı olarak 2007 yılında, çeşitliliği ve katılımı teşvik eden çalışmalarıyla prestijli Avrupa’da Yılın İş Kadını Ödülü’nü kazandı. Bir Amman Ürdün’den HRH Princess Rym Ali gibi önemli isimleri içeren konferanslarda; Barış ve Çatışma Çözümü, Duygusal Zeka, Dijital Eğilimler, Sosyal Medya, Çeşitlilik, Motivasyon, Sağlık & Zindelik ve Liderliğe kadar değişen konuları kapsayan sunumlar yaparak önemli kitlelere hitap etti. Sahnede tutkulu, eğlenceli ve son derece enerjik bir iş kadınıdır.
Duyarlı ve yardımsever yönü ile dünyanın dört bir yanındaki yoksul vatandaşların ihtiyaçlarını desteklemenin yollarını arıyor ve bu da canlı yayın platformlarını kullanarak sosyal fayda girişimlerini desteklemek için dünya çapında konferanslar sunan bir şirket olan Livestreaming World Summit LLC’nin başlamasına yol açıyor. Kurumsal olarak Marka Stratejisti / Sosyal Medya Uzmanı olarak, işletmelere ve girişimcilere, hedef pazarlarında yankı uyandıracak güçlü markaların nasıl oluşturulacağı konusunda danışmanlık yapan De Beauvoir, geleceğin teknolojilerinde aktif girişimleri destekleyen; programları ve etkinlikleri, risk sermayesi temsilcileri, kurumsal girişimcilik, hükümetler ve kadın girişimcileri teşvik etmek ve desteklemekle uğraşan küresel olarak aktif kuruluşlardan hoşlanıyor ve uyguluyor. Kar amacı gütmeyen bir hayır kurumu olan FISH(Foundation Global Nation)’in CEO’sudur. De Beauvoir 22’den fazla ülkede yaşamış olan bir konuşmacı ve küresel insani yardım görevlisi olarak dünyayı dolaşmaya devam ediyor.

Roné de Beauvoir is a modern-day Renaissance woman with success as an International Award Winning Speaker, Lifestyle Coach, Empowerment Lecturer, Brand Strategist, Social Entrepreneur, Global Humanitarian with a passion for outreach to the world’s most impoverished citizens, and Author of The Power of Emotional Intelligence: Insights on Change, Leadership and Boosting Performance in the Wake of Extreme Pressure.

She is an industry-leading, thoughtful, fascinating speaker, and thought leader that will educate, empower, and illuminate her audience. Rone has lived in more than 22 countries and continues to travel the world as a speaker and global humanitarian.

In 2007, she won the prestigious European Business Woman of the Year Award for her work promoting diversity and inclusion. As a Speaker, she has presented at conferences whose roasters include such notables as HRH Princess Rym Ali of Amman Jordan. With topics ranging from Peace and Conflict Resolution, Emotional Intelligence to Digital Trends, Social Media, Diversity, Motivation, Health & Wellness and Leadership, she is passionate, entertaining and highly energetic on stage. As a Humanitarian she seeks ways to support the needs of impoverished citizens around the world, which lead to starting Livestreaming World Summit LLC, a company presenting conferences around the world to support social good initiatives using livestreaming platforms. Corporately as a Brand Strategist/Social Media Expert she consults businesses and entrepreneurs on how to build powerful brands that will resonate with their target market. She also enjoys and has implemented programs and events supporting ventures active in future technologies, representatives in venture capital, corporate venturing, governments and globally active organizations engaged in promoting and/or supporting women entrepreneurs is a daily task in her business. She is Chairman/CEO of the FISH Foundation Global Nation, a non-profit charity.

elizabeth 1

Elizabeth Davis, California Saint Mary’s College Ekonomi ve İşletme Fakültesi dekanıdır. Etkileyici bir kariyer hayatına sahip olan başarılı bir akademisyendir. Değerli yönetim profesörlerinden olan Elizabeth Davis, önceki yıllarda San Francisco Üniversitesi’nin dekanlığını yapmış ve finansal yönetim, akreditasyon, bağış kampanyaları, kurul liderliği ve pazarlama da dahil olmak üzere okulun birçok alanında yer almış ve görevini başarıyla yerine getirmiştir. Daha öncesinde D.C’de George Washington Üniversitesi’nde 12 yıllık liderliği ve New Haven Üniversitesi’nde tam kadrolu yönetim profesörü ve dekanı olmasıyla kendini kanıtlamış bir liderdir. Kadrolu doçent ve Organizasyon Bilimleri ve İletişim başkanı olarak lisans, yüksek, lisans ve doktora programları sunan çok programlı bir bölüme önderlik etmiştir. Bununla birlikte bu bölümün lisansüstü programlarına direktörlük yapmış, Kadın Liderlik Enstitüsü’nü kurmuştur. Biyoteknoloji ve tıp alanında da liderlik deneyimi bulunan kurumsal altyapıya sahiptir. Akademik kariyerine adımını atmadan önce biyomedikal araştırma şirketi olan NDRI’da genel müdür olarak çalışmış ve Moss Rehabilitasyon Hastanesi’nin organizasyonlu gelişim direktörü, program direktörlüğü görevlerini üstlenmiştir. Philadelphia, PA’de bulunan Leonard Davis Sağlık Ekonomisi Enstitüsü’nde Yönetici Eğitimi alanında global liderlik ve sürdürülebilirlik alanında iyi bir akademisyen olarak görev yapmıştır. Organizasyon teorisi, stratejik ve uluslararası yönetim alanlarında uzmanlaşmış ve Pennsylvania Üniversitesi’ndeki Wharton Okulu’ndan Sistem Bilimleri alanında doktorasını almıştır. Columbia Üniversitesi’ndeki Barnard College’da Sosyoloji lisansını tamamlamıştır.

Elizabeth Davis, PhD, the Dean of the School of Economics and Business Administration (SEBA) at Saint Mary’s College of California is a distinguished administrator and scholar, with an impressive record in higher education leadership. A respected professor of management, Davis previously served as the Dean of the School of Management at the University of San Francisco (USF) leading all aspects of the School, including financial management, accreditation, fundraising, board leadership, and marketing. Prior to USF Davis served as the dean and a tenured full professor of management for the College of Business at the University of New Haven. Her experience also includes 12 years of demonstrated leadership at George Washington University in Washington, D.C. As a tenured associate professor, and the Organizational Sciences and Communication chair, she led a multi-disciplinary department that offered undergraduate, graduate and doctoral programs. She also served as the department’s graduate program director and founded the university’s Women’s Leadership Institute. Davis has a depth of corporate experience that includes leadership in the biotech and medical fields. Prior to entering academia, she served as Managing Director for the NDRI, a biomedical research firm; and as Director of Organizational Development of the Moss Rehabilitation Hospital, Program Director, Executive Education at Leonard Davis Institute of Health Economics all based in Philadelphia, PA A well-published scholar in the areas of global leadership and sustainability, Davis earned her doctorate in Systems Sciences from The Wharton School at the University of Pennsylvania, specializing in organizational theory, strategic and international management. She earned her undergraduate degree in sociology from Barnard College at Columbia University.

JASON 1

Jason Korman, Miami Beach, Florida merkezli Gapingvoid Culture Design Group’un kurucu ortağı ve CEO’sudur. Seri bir girişimci olan Jason, iş hayatının büyük kısmını şarap sektöründe geçmiştir. 24 yaşında iflas etmiş Sonoma County şarap üreticisinin mal varlığından La Crema Şaraphanesi’ni yaratmış ve Kuzey Kaliforniya’da yaklaşık 200 dönümlük üzüm bağı yetiştirmeye başlamıştır.
Daha sonra bir Güney Afrika şaraphanesi olan Stormhoek’i ilerletmeye devam etmiştir. Global marka yaratmak için sosyal medya kullanımı konusunda erken vaka çalışmasına dönüşen bu çalışma için Stormhoek, diğer birçok pazarlama ve şarap yapımı ödülü arasında bir AdAge 50 ile ödüllendirilmiştir.
Stormhoek pazarlamasında Hugh MacLeod ile çalıştıktan sonra, Gapingvoid Culture Design Group’u kurmuştur. İşletme büyük ölçüde, bir yönetim sistemi kültürü kullanarak değişimi gerçekleştirmenin yeni ve güçlü yollarını kanıtlamıştır ve bu çalışmalar Stormhoek ile yapılan çalışmalara dayanmaktadır.
Gapingvoid, organizasyonlarda insan değişimini uygulamak için yenilikçi araçlar geliştirmeye odaklandı. Hepsi kendi tescilli Culture Science ™ yöntemine dayanır. Şirket, insan merkezli değişimi yürütmek ve ölçeklendirmek için yeni yollar geliştirmeye odaklanan çapraz işlevli bir kreatif, danışman, yazar, pazarlamacı ve psikologlardan oluşan bir ekip oluşturmuştur.
Gapingvoid, AT&T, Microsoft, Genentech, Zappos, Güney Kaliforniya Üniversitesi, Yale Üniversitesi, ABD Hava Kuvvetleri ve MIT Sloan Okulu dahil olmak üzere çeşitli kurumsal, orta pazar, yüksek öğrenim ve hükümet müşterilerine hizmet vermektedir.

Jason is the co-founder and CEO of Gapingvoid Culture Design Group, based in Miami Beach, Florida. A serial entrepreneur, most of his business life was spent in the wine business. At age of 24, he created La Crema Winery, from the assets of a bankrupt Sonoma County wine producer, eventually farming nearly 200 acres of vineyard in Northern California.
Later, Jason went on to create Stormhoek, a South African winery, that became an early case study on utilizing social media to create a global brand. For this work, Stormhoek was awarded an AdAge 50, amongst a number of other marketing and winemaking awards.
After teaming up with Hugh MacLeod on Stormhoek marketing, they co-founded Gapingvoid Culture Design Group. The business was very much based upon work done with Stormhoek that demonstrated new powerful ways to execute change utilizing culture as a management system.
Gapingvoid has focused on developing innovative tools to implement human change in organizations. It is all based upon its proprietary Culture Science™ method. The company has assembled a cross functional team of creatives, consultants, writers, marketers, and psychologists all focused on developing new ways to execute and scale human centered change.
Gapingvoid serves a variety of enterprise, mid-market, higher education and government clients including, AT&T, Microsoft, Genentech, Zappos, University of Southern California, Yale University, US Air Force and MIT Sloan School.