Gömülü Sim (E-Sim)

 Günümüzde çokça söz edilen e-sim (embedded-sim) yani gömülü sim, bir tür programlanabilen dijital bir sim karttır. E-sim şuan kullandığımız sim kartlar gibi fiziki bir kart değil, telefona yerleştirilecek bir çipten ibarettir. Bu çip SON-8 standartını takip eden bir entegre çiptir.

 Gömülü Sim’in faydalarına gelecek olursak şuan kullandığımız sim kartlarda telefon numaraları değiştiğinde sim kartlarımızda değişmekte fakat buna e-sim ile gerek kalmayacak. Yani uzaktan yetkilendirilebilir ve e-sim desteklenen ağlar arasında kolayca geçiş yapılabilir. E-sim ile tek bir telefonda iki hat kullanılabilmektedir. Ama aynı anda sadece birini kullanabilir durumda olacaktır. Mesela, birinci hattını normal sim kartla kullanan müşteriler ikinci numaraları olarak aldıkları hattı e-sim olarak tanımlayabilecekler.

 Elektronik Sim’ler telefon içerisine gömülü olduklarından dolayı daha güvenilirdir. Kaybolma ve hasara uğrama gibi durumlarla karşılaşılmaz. Günümüzde git gide küçülen sim kartlar ile sim kart yuvaları da küçülmüştür ve sim kart iğneleri kullanılmaktadır. E-sim ile artık sim kart yuvalarına da gerek kalmıyor. Bu da telefonlarda daha az giriş pini demek, yani telefonlarda suya ve toza dayanıklılığı arttıran bir etkendir. E-sim ile telefon iğnelerine de gerek kalmayacak. E-sim, normal sim kartlar gibi plastik içermediğinden çevrenin korunmasına da katkı sağlamaktadır. E-sim küçük yapısı sayesinde akıllı saat ve benzeri kompak cihazlarda da kullanılabilmektedir. Fiziksel sim’in lojistik ve stoklama süreçlerinde yer alan maliyetlerini ortadan kaldıracak. E-sim ile operatör değişikliğinde sim kart ücreti ödemeye son.

 Her yeni teknolojide olduğu gibi e-sim’in de dezavantajları bulunmaktadır. E-sim’ler telefonun içerisinde gömülü oldukları için her telefon ile uyumlu olamazlar bu da e-simlerle birlikte telefon değiştirme zorunluluğu getirmektedir. Diğer bir dezavantajı ise hücresel ağ bağlantısının kesilmemesi e-simler telefon içerisine gömülü olduklarından dolayı istenildiği zaman çıkarılamayacak ve bu da telefonları daha fazla izlenilebilir hale getirmektedir. Fiziksel sim kartındaki numaraların e-sim’e taşınması da mümkün olmayacak.

  Tabii ki bu teknolojiden faydalanabilmek için hem akıllı telefonunuzun hem de operatörünüzün bu teknoloji ile uyumlu olması gerekmektedir. Ülkemizde e-sim’e geçen ilk operatör ise Vodafone’dur. Gün geçtikçe diğer operatörlerde de kullanılmaya başlanacak bir teknolojidir.

Ege YURTAL

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *