GELECEĞİN TEKNOLOJİSİ: OTONOM ARAÇLAR

Adından çokça söz ettiren otonom araçlar, günümüzün en çok tartışılan teknolojik gelişmelerin başında yer almaktadır. Otonom diğer bir deyiş ile sürücüsüz araçlar içerisinde bulunan otomatik kontrol sistemleri sayesinde bir sürücüye ihtiyaç duymadan yolu, trafik akışını ve çevresini algılayarak gidebilen otomobillere verilen isimdir. Otonom araç, radar, lidar, GPS, odometri, bilgisayar görüşü gibi farklı teknolojileri ve teknikleri kullanarak çevresindeki nesneleri algılayabilme özelliğine sahiptir.

Otonom araç teknolojisi kavramı ilk defa 1980’li yıllarda ortaya çıkmıştır.  İlk otonom araç 1984 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından gerçekleştirilen “navlab” ve “ALV” projeleriyle hayata geçirildi. Bu projenin ardından, 1987 yılında Mercedes-Benz firmasının ve Bundeswehr Üniversitesi’nin ortaklaşa gerçekleştirdiği “Eureka Prometheus” ise gerçekleştirilen diğer bir otonom araç projesidir.

Peki, adından çokça söz ettiren bu teknoloji sizce nasıl çalışmaktadır? Hiç düşündünüz mü?

 

OTONOM ARAÇLAR NASIL ÇALIŞMAKTADIR?

Otonom araçlar, tekerleklerinde yer alan ultrasonik sensörler ile frenlenmiş veya park etmiş durumda olan araçların konumlarını tespit edebiliyor. Buna, kısaca otomatik pilot sürüşü de denilmektedir. Ardından, pek çok sensör ile veriler toplanarak araç içerisinde bulunan merkezî bilgisayar sistemine iletiliyor. Ve orada bu verilerin analiz edilmesi sağlanmaktadır. Bu sayede direksiyon kontrolü, frenleme, hızlanma gibi bir otomobilin gerektirdiği bütün işlemler gerçekleştirilmektedir.

Otonom araç teknolojisinin tahmin edebileceğiniz üzere yakından ilişkili olduğu temel teknoloji nesnelerin internetidir. Nesnelerin interneti (IOT), hem araç içi bağlantıyı sağlarken hem de bir otomobilin farklı bir otomobil ile iletişimini sağlamaktadır.

Her yeni teknoloji gibi bu teknolojide de birçok avantaj ve dezavantajları bulunmaktadır.

OTONOM ARAÇLARIN AVANTAJLARI:

Gelin beraber otonom araçların olası avantajlarını inceleyelim.

  • Otonom araçlar, elektronik donanımın algılama-tepki süresi insanlarınkinden daha hızlı olduğu için legal hız limitleri daha yüksek seviyelere çıkartılabilir. Trafikteki araç hareketleri daha öngörülebilir hâle gelerek trafiği kolaylaştırır.
  • İnsanlardan kaynaklanan kazaları da yok edeceğinden sigorta maliyetinden de kurtaracaktır. Aynı zamanda bu şekilde sürüş sırasında güvenliği de arttıracaktır.
  • Araçlar gereksiz ivme ve ani hareketlerden uzak olacağı için de yakıt verimliliğine katkısı bulunmaktadır.
  • Sürücüsüz araçlar, park yeri sorununu da ortadan kaldıracaktır. Sürücüsüz araç, varış noktasına ulaştığı zaman park yerine kendiliğinden gidiyor olacak. Araç park edecek yer bulamaması durumunda yolcuları indirdikten sonra gidebilir ve çağrıldığında tekrar geri gelebilir.

Otonom araçlar, içerisinde bir insan olmadan bir yerden bir yere eşya, yük ve benzeri taşıma işlemleri yapılabilecektir.

  • Sürücüsüz araçlar trafik kuralları konusunda insanlardan daha dikkatli olduğu ve programlanabilir olduğu için yanlış şeritten ilerlemek, araç güvenlik mesafesini ihlal etmek gibi sorunları ortadan kaldıracaktır. Araçların birbirleriyle iletişime geçebilme olanağına sahip olması da gerekli durumlarda araçların birbirlerine öncelik vermesini sağlar. Bu şekilde, otonom araçlar yol kapasitesini de arttıracaktır.
OTONOM ARAÇLARIN OLASI DEZAVANTAJLARI:

Her teknolojide olduğu gibi bu teknolojinin de öngörülebilir bazı dezavantajları bulunmaktadır. Bu dezavantajlar şunlardır:

  • Otonom araçlarla birlikte kaza ve tamir masrafları olmayacaktır. Yani, sigorta şirketlerinde ve tamir atölyelerinde çalışan insan sayısının azalması ile iş gücü kaybı meydana gelecektir.
  • Otonom araçların, nesnelerin interneti teknolojisinden de faydalanarak birbiriyle haberleşmesi sonucu bazı güvenlik açıkları doğacaktır.
  • Otonom araçlarla birlikte seyahat sayısının da artacağı öngörülürken bu durum karbon salınımının da artacağına bir işarettir.

Görüldüğü gibi otonom araçların yaygınlaşması pek çok avantaj ve dezavantajı da beraberinde getirmektedir. Buna rağmen, pek çok firma bu teknolojiye yatırım yapmakta ve hükümetler ise bu konuda yeni yasalar çıkarmaktadır. Geleceğin teknolojisi olacak ve pek çok teknolojiyi de içerisinde barındıran otonom araçlar gün geçtikçe daha da çok yaygın hâle gelecektir. Geleceği yönlendirecek olan bu teknolojiyi şuan dünyada aktif olarak kullanan ülkeler bulunmaktadır.

Otonom araçlar, binek araç sektöründe tam anlamı ile bir devrime yol açarak otomotiv sektöründe de büyük bir dönüşüme yol açacak bir teknolojidir.

Bu konu ile yakından alakalı olan nesnelerin interneti hakkında yazmış olduğum yazıya aşağıda yer alan linkten bakabilirsiniz.

https://askidaegitim.com/nesnelerin-interneti-ve-kullanim-alanlari/

                                                                                                                                                  Ege Yurtal

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *