GEÇMİŞTEN GÜNÜMÜZE YAPAY ZEKA

Yapay Zeka (Artificial Intelligence (AI)) kısaca insan zekasını taklit ederek elde edilen verileri işleyen makinelere verilen isimdir. Yapay zeka içeren bir bilgisayar sistemi, mevcut verilerdeki kalıplara dayalı olarak belirli tahminlerde bulunup işlemler yapabilir. Ardından hataları analiz edip daha doğru tahminler ve işlemler gerçekleştirebilir.

 

Yapay zeka kavramından ilk kez 1956 yılında Dartmouth Konferansı’nda Profesör John McCarthy tarafından bahsedildi. IBM tarafından geliştirilen “Deep Blue” isimli bilgisayarın 1997 yılında dünya satranç şampiyonu Garry Kasparov’u yenmesi Yapay zekanın en belirgin ilk örnekleri arasında yer almaktadır. Savunma İleri Araştırma Projeleri Ajansı (DARPA); Siri, Alexa veya Cortana’dan çok önce, 2003 yılında akıllı kişisel asistanlar üretmiştir. 2016 yılında Google Deepmind, insanların oyunları nasıl oynadığından esinlenmiş ve öğrenen bir yapay sinir ağı geliştirmiştir.

Yapay zeka kullanıcı deneyimini iyileştirerek üretkenliği arttırabilir. Yapay zeka ile hataların azaltılması ve daha yüksek hassasiyetle daha yüksek doğruluğa ulaşma şansımızın artmasına yardımcı olmaktadır. Yapay zeka, sürekli çalışabilmektedir. İnsan için riskli olabilecek durumlarda kullanılarak riski en aza indirmektedir.

Yapay zekayı diğer teknolojilerle birlikte kullanarak, makinelerin bir insandan daha hızlı kararlar almasını ya da eylemleri daha hızlı gerçekleştirmesi mümkün olmaktadır.

 

Yapay zeka teknolojisinin olası dezavantajları ise;

 • Yüksek maliyet
 • İşsizlik
 • Yaratıcılık eksikliği
 • Deneyimle iyileştirme olamaması

 

Yapay zekâ temelde Robotik ve Makine öğrenmesi olmak üzere iki ana alt dala ayrılmaktadır. Robotik, tasarım, yapım, işletme ve robot kullanımını kapsayan süreçtir. Makine öğrenmesi ise, bilgisayar sistemlerine “akıl yürütme, bilgi sunumu, planlama ve öğrenme gibi işlevleri sağlamak için istatistiksel teknikleri kullanan bir bilgisayar bilimi dalı olarak bilinmektedir.

 

Hayatımızın bir parçası olan Yapay zekanın kullanım alanlarını gelin beraber inceleyelim:

 • Siber güvenlik ve savunma sanayi: Yapay zekâ tarafından sağlanan kendi kendine öğrenme ve otomasyon yeteneklerinin, verileri daha sistematik ve uygun fiyatlı bir şekilde koruyup insanları terörizmden veya daha küçük ölçekli kimlik hırsızlığından yapay zeka ile koruyabilir.
 • Tıp: Yapay zekâ algoritmaları tıp alanında da kullanılan bir teknolojidir. Yapay zeka ile doktorların ve hastanelerin verileri daha iyi analiz etmesi ve sağlık hizmetlerini her hastanın genlerine, ortamına ve yaşam tarzına göre özelleştirmesini sağlanır.
 • E-Ticaret: Yapay zekâ teknolojileri, E-ticaret sitelerinde arama konsollarının kişiye özel hale getirilmesini sağlayan bir teknoloji olarak da kullanılmaktadır.
 • Bankacılık ve Finans Hizmetleri: Yapay zekâ ve Bankacılık ve Finansal Hizmetler deneyimi, kullanıcıların iş verimliliğini arttırıp, yatırımcıları hesap işlemlerinden, hisse senedi önerilerine kadar birçok konuda asiste etmektedir. Hisse senetleri takibi, alım satım süreci, fon takibi ve benzeri süreçlere ayrılan zamanı daha etkili kullanabilmek adına; kullanıcı hesap bilgileri, kredi bilgileri, güncellemeler, yatırım raporları ve daha fazlası hakkında bilgi almayı sağlayarak süreçleri denetliyor.
 • Eğlence: Sanal aktörler içeren özel filmler sipariş edilebilir. Ve yapay zekanın gelişmiş tahmin programları ile bir film senaryosunun hikayesini analiz edilebilir.
 • Ulaşım: Yapay zekanın yakın gelecekte en büyük etkiye sahip olabileceği nokta sürücüsüz araçlardır. Yakın gelecekte otonom araçlar yapay zeka ile kontrol edilebilecektir.
 • Yapay Zekâ ve Eğitim: Yapay zekâ ve eğitim teknolojileri, öğrencilerin eksik alanlarını analiz ederek için oluşturacağı programı bireye uygun bir şekilde tasarlayabilir. Kişiye özel oluşturulan eğitim programı ile öğrencilerin, hem daha verimli olup hem de gelecekte işini seven bir birey olarak çevresine katma değer sağlar.
 • Yardımcı Robot Uygulamaları: Bu tip robotlarda yapay zeka ile kontrol edilerek üretim başta olmak üzere pek çok alanda kullanılabilir.
 • Yapay Zekâ ve Akıllı Şehirler:  Yapay Zekâ ile Akıllı Şehir teknolojileri, vatandaşa daha etkin hizmet sunabilir. Akıllı şehirler, insan hayatına değer katarken, yaşam kalitesini de yapay zeka sayesinde iyileştirebilir.
 • Yapay Zekâ ve Müşteri Hizmetleri: Yapay Zekâ ve Müşteri Hizmetleri deneyimi sayesinde kullanıcılar, mevcut ürünler hakkında bilgi ve çevrimiçi teknik yardım alarak teknik servis randevusu oluşturur. Bu uygulama sesli asistanlar ve dil çevirileri ile desteklenmektedir.
 • Navigasyon: Yapay zeka desteği ile navigasyon sistemleri yol tarifi ve yönlendirmeler yapabilmektedir. Navigasyon sistemlerinde de sesli asistandan yararlanılmaktadır.

 

Öneri Sistemleri, Görüntü İşleme, Doğal Dil İşleme gibi alanlarda da yapay zeka teknolojisini kullanmaktayız.

 

Yapay Zeka Uygulamaları:

Yukarıda bahsettiğim bir çok alanda kullanılan yapay zekanın şimdi de uygulamalı örneklerini inceleyelim.

Google Asistan: Yapay zekâ tarafından desteklenen, mobil ve akıllı ev cihazlarında bulunan sanal bir kişisel asistandır. İnternet’te arama yapabilmenin yanı sıra olayları ve alarmları planlayabilmektedir. Google asistan kullanıcının cihazındaki donanım ayarlarını yapabilir ve kullanıcının Google hesabındaki bilgileri kullanıcıya sağlayabilir.

Google Duplex: İnsan sesini taklit ederek doğal sohbetler yapmasına olanak tanıyan bir google asistanın bir uzantısıdır. Google Duplex, randevu almak için kuaförü aramak, restoran rezervasyonu gerçekleştirmek veya mağazaların çalışma saatlerini doğrulamak için onları aramak gibi pek çok görevi gerçekleştirebilir.

Tesla Autopilot: Tesla tarafından sunulmuş, gelişmiş bir sürücü destek sistemidir. Şerit merkezleme, uyarlanabilir hız sabitleme, kendi kendine park etme, sürücü direksiyonuna gerek duymadan şeritleri otomatik olarak değiştirme gibi yeteneklere sahip, otomobilin garaja girmesini veya garajdan çıkmasını sağlar. Geliştirilmiş Otopilot özelliğide planlanan iyileştirmeler arasında yer almaktadır.

 

Facebook DeepFace: Dijital görüntüden veya video karesinden kişileri tanımlayabilen, doğrulayabilen, biyometrik yapay zekâ tabanlı bir uygulama teknolojisidir. Görüntüden seçilen yüzlerin özelliklerini bir veritabanındaki yüzlerle karşılaştırılması ile çalışmaktadır.

Humox Hex: MIT tarafından akıllı saat olarak tasarlanan bu cihaz kişilerin kalp atış hızını izlemektedir.  Ve kullanıcıya gerçek zamanlı önerilerde bulunmak için kaslardaki oksijen tüketimini hesaplamaktadır. Son olarak, bu egzersizleri optimize ederek iyileşme sürecini izlemektedir.

Sophia: Hong Kong merkezli bir şirket olan Hanson Robotics tarafından geliştirilen bir sosyal insansı robottur. Robotun gGözlerindeki kameralar bilgisayar algoritmalarıyla birleşerek görmesini sağlamaktadır. Böylece yüzleri takip ederek, göz temasını sürdürebilir ve bireyleri tanır. Yürüyebilme kabiliyetine sahip olmakla birlikte konuşabilir.

 

 Yapay Zekanın Geleceği:

 • İş dünyasının 72% ‘si yapay zekanın bir avantaj olacağını söylüyor.
 • Yakın gelecekte 1 milyon yapay zekanın video kameraya bağlanılacağı düşünülüyor.
 • Yapay zeka yeni iş alanları yaratacak.
 • Yapay zeka iş değerini arttırıp çalışan verimliliğini de sağlayacak.
 • Yapay zekaya yatırım artacak.

 

Sonuç olarak, hali hazırda kullanılmasına rağmen yapay zeka gelecekte aklımıza gelip gelmeyecek pek çok alanda kullanımı artan bir teknoloji haline gelecektir.

 

                                                                                                                           Ege Yurtal

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *