Fotoğraf Sanatı: Senin Hayatın, Senin Kadrajın !

‘’Fotoğraf çekmek, biricik olan gözümüzün yakaladığı ‘’en güzel an’’ diyebilir miyiz?’’ peki ya ‘’Fotoğraf çekmek için profesyonel mi olmak gerekir?’’

Evet, fotoğraf çekmenin ustalık isteyen bir şey olmadığını hepimiz biliyoruz. Lüks kameralara ihtiyaç yok. Şu an kafanızı pencereden çıkarıp çektiğin bir fotoğraf bile bu alana olan ilgini gösterdi bile. Tebrikler. Şimdi kendine fotoğrafçı diyebilirsin ve kendini bu konuda geliştirebilirsin. Ama nasıl ?

Fotoğrafçılık türlerini öğrenmekle işimize başlayalım. Bu öğrenme sonucu, hangi alana yatkın olduğumuzu anlayacağız. Yatkın olduğumuz alana karşı duyduğumuz istek, yaratacağımız kadraj sayısının sınırsız olmasını sağlayacaktır diyebiliriz. E hadi! Fotoğraf türlerini ve bize yatkın olanını öğrenmenin tam zamanı 

‘’Önceleri sadece anı yakalamaktan ibaret olan bu sanatın türlerini öğrenelim bakalım ‘’

-Doğa Fotoğrafçılığı:

Doğa fotoğrafçılığı ilk zamanlarda resim sanatından etkilenerek yola çıkmış ve genel olarak insanlar doğa manzaralarının üzerine kafa yormuşlardır. Zaten eski dönemden kalma bir yapının içini incelediğimizde gözümüze çarpan şeylerden biri de bu doğa odaklı tablolardır değil mi? Bu türde önemli olan şey hava olayları vs. gibi durumları tamamen avantaja çevirmektir. İşte anı yakalamak denilen şey tam olarak budur aslında. Bazen en güzel fotoğraflar karlı, göz gözü görmeyen bir havada çıkmıyor mu? Günümüzde ise çoğu kişi bu alana ilgi duymaktadır.

-Macera Fotoğrafçılığı:

İlkel zamanlarda rastlanmayan bu tür, tamamen yaşam koşullarının iyileşmesiyle ortaya çıktı diyebiliriz. Eski zamanlarda hayat daha durağanken, günümüzde bu pek mümkün değil  insanları gezmesi, keşfetmesi sonucu daha çok doğal yaşam alanlarını, el değmemiş/keşfedilmemiş bölgeleri, hayatları ve insanları fotoğraflama sonucu ortaya çıkmıştır.

-Tatil Gezi Fotoğrafçılığı:

İlk olarak gidilecek/gezilecek yer hakkında bilgi edinilmelidir. Sokak kurgusu ve kent meydanları gibi alanlarda fotoğrafı etkileyecek ışık tespit edilmelidir. Yeterli ışık ayarlanmalıdır. Tabi bu durumda hava durumu da önem kazanıyor değil mi ? Çekimler bu doğrultuda yapılırsa daha kaliteli fotoğraflar ortaya çıkacaktır. Işık öneminden de anladığımız kadarıyla gezi fotoğraflarını anlık fotoğraf olarak değerlendiremiyoruz. Ciddi zaman gerektiren bir fotoğrafçılık türüdür. Gezi esnasında dikkat edilmesi gerekenler unsurlarda bu türü zorlaştırıyor diyebiliriz. Çünkü bazı alanlar izinsiz çekilemez ve resmi alanlarda izin alınması gerekebilir. Ya da mahrem alanlara dikkat edilmelidir. Kim bahçesinde tanımadığı birini hoş karşılar ki ? bu konularda titizlikle yaklaşılmalıdır.

-Belgesel Fotoğrafçılık:

Belgesel fotoğraf, geçmişten günümüze belge niteliği taşıyan bir tür olmakla birlikte, zaman kavramını en iyi tanımlayan an diyebilir miyiz ? asıl olarak her kültürden bir insanın anlayabilmesi bu fotoğraf türünü özel kılan şeylerden biri. Sanatçılar bu fotoğraf türü için ‘’Dili evrenseldir.’’ diyorlar. Ne kadar önemli olduğunu anladık değil mi?

-Mimari Fotoğrafçılığı:

‘’Işık gölge oyunları’’ diye tanımlasak yanlış olmaz herhalde  binanın iç ve dış alanında doğru ışık eşliğinde çekilen fotoğrafçılık türüdür. Işık ve gölge fotoğrafı kaliteli yapan etmenlerdendir. Yani doğal ışık kullanılacaksa güneşin hareketleri önem kazanıyor. Doğru açı ve perspektif algısı da diğer olmazsa olmaz etmenler arasındadır.

-Portre Fotoğrafçılığı:

Bu tür fotoğraf tamamen doğallık ile tanımlanır. Fotoğrafın ilk ortaya çıktığı zamanlarda, Parisliler makinenin olduğu yere akın edip ve kendi fotoğraflarını çekmeleri ile başladığına dair efsaneler var. Bugün ise daha çok resmi belge niteliği taşıyan şeylerde görmek mümkün.

-Sanatsal Fotoğrafçılık:

Gerek iç mekan gerekse dış mekan ortam farkı gözetilmeksizin ortaya çıkan bir türdür. Amaç sadece anı yakalamak değil aynı zamanda fotoğrafa bakan kişide duygular uyandırmaktır.

-Reklam Fotoğrafçılığı:

Profesyonel fotoğrafçılar tarafından kullanılmakla birlikte artık çağımızın teknoloji çağı olduğu bilincinde olan çoğu kişide bu alanda uğraşlar göstermeye başlamıştır. Daha çok görselliğin ön planda olduğu anlık reklamlar için doğru ve dikkat çekici fotoğraflar kullanmak önem kazanmaktadır. Fotoğrafın oluşturduğu etkiyle ürünlerin satışını sağlamak asıl amaçtır. Reklam fotoğrafçılığı mekan gözetilmeksizin stüdyonun yanı sıra, dış mekanda da yapılmaktadır. Reklam fotoğrafçılığında en çok kullanılan fotoğraflar;

Moda ve makro fotoğraflardır. Bunlara bakalım.

*Moda Fotoğrafçılığı

Reklam fotoğrafçılığının biraz daha gelişmiş hal diyebiliriz. Genelde ünlü ve dünyaca bilinen markalar tarafından tercih edilip, ciddi maliyetler gerektiren fotoğraf türüdür.

*Makro Fotoğrafçılık

Bu türün gelişimi aslında ilk zamanlara dayanmakta. Tabi o zamanlar fotoğraf çekim süresi uzun sürüyordu fakat günümüzde geliştirilen lensler sayesinde bu süre kısalmış hatta bu lenslere bağlı olarak bir ürünün en küçük detayına kadar kaliteli çekimler yapmak mümkündür. Buna makro fotoğrafçılık diyoruz. Daha çok profesyonel fotoğrafçıların tercih ettiği bir türdür. Şu an bir fotoğrafçıya çantasındaki en önemli şeyi sormuş olsak, ‘’lens’’ cevabını almamız kaçınılmaz herhalde

Türlerden de anlaşıldığı üzere bu sanat sürekli gelişen, emek isteyen bir alandır. Daha da gelişerek hayatımıza renk katmaya devam edecek gibi duruyor değil mi? 

Fotoğrafçılık türlerini öğrendiğimize göre aklımızda hangi türe yatkın olduğumuz oluşmuştur bile. Bana sorarsanız doğa fotoğrafçılığı diyebilirim .

E hadi ne duruyoruz? İlk fotoğraflarımızı çektik mi?

Bol Sanatlı Günler

Rabia VAPUR

Kaynakça

Zuhal ÖZEL (2005). Fotoğraf akımları içinde gerçekliğin sunumu, Dergi Park, Sayı 1, Sayfalar 273 – 291.

Fotoğraf Çekim Teknikleri – Fotoğraf Nasıl Çekilir? İnternet sitesi.

 

 

 

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *