EN BÜYÜK KEŞİF

   Hayatta size birçok başarılı yolun açılacağını, attığınız adımların çabaların size daha verimli ve güzel sonuçlar ile geleceğini bir düşünün. Bu herkesin gözünün önünde olan ancak ulaşmak için çabalaması gereken bir şey. Biz buna ‘Kendini Tanımak’ diyoruz. Öyle “Kişisel gelişim yazıları okudum ne işe yaradı? Hani nerede o vadedilen güzel gelecek?” demekle olmuyor aynı zamanda harekete geçmeniz lazım. İşte şimdi ister kendinizi tanımayın isterseniz de tanıdığınızı düşün, bunun için bir adım atacağız.

1-BIRAKIN DÜŞÜNCELERİNİZ ÖZGÜRLEŞSİN

    Farklı bir alt başlık yazdığıma bakmayın. Bu kısım birçok benzer yazıda olduğu gibi ZİHNİMİZİ BOŞALTTIĞIMIZ kısım oluyor. Önce kendinize rahat olabileceğiniz bir yer bulun ve hayır, uzanıp yatacağınız bir yer değil. Burada ciddi bir iş yapıyoruz. Kahve insanı mısınız, çay insanı mı, belki de sadece su insanısınızdır alın yanınıza bir bardak ne istiyorsanız, kâğıdınızı kaleminizi hazırlayın ve pozisyon alın.

    Her yerde çok kolay bir şeymiş gibi anlatılan bu kısım teoride iyi, hoş dursa da pratikte beklenildiği kadar kolay olmuyor. Ancak yazarlar bunun farkında olsa bile sizi, en çok da beyninizi kolay olduğuna inandırarak gerçekleştirme ihtimalini arttırmayı amaçlıyor. Çünkü inanmak yolun yarısından fazlasını katetmektir. Derin bir nefes alın ve kendinize inanın, yapabileceklerinize inanın siz en gelişmiş, en gizemli ve en güçlü yapılardan birine sahipsiniz: insan beynine. Nerede kalmıştık: zihninizi boşaltmakta. Derin nefesler alıp verin kendinizi nefeslerinize veyahut etrafınızdaki dinginliğe odaklayın, düşüncelerinizi baskılamayın ancak onlara takılıp yoğunlaşmayın da. Kendinize ayırdığınız bu sürede sonraki, önceki veya şimdiki zamanı didiklemeyi bir kenara bırakın.

2-HER ŞEYİ KENARA BIRAKIN SAHNE SİZİN

    Bu zamana kadar her şeyi düşündünüz. İşlerinizi, sınavlarınızı, sorumluluklarınızı hatta en çok da diğer insanları ve onların düşüncelerini ama bir şeyi atladınız: Kendinizi düşünmeyi. Hangi tür insan davranışlarına tahammülünüz yok? En çok hangi hayvanı seversiniz? Nasıl bir ortamda çalışınca motive olursunuz? Kaç saat uyku dinç olmanıza yetiyor? Sizi hangi renk sakinleştirir? Öğrenme stiliniz ne? Günün hangi saatleri enerjik oluyorsunuz? Ve bu liste daha çok uzayıp gider. Eğer soru örneği oluşturamıyorsanız da, internetten örnekler bulabilirsiniz hatta uygulaması bile vardır. Kâğıda bu tarz soruları cevaplamanız kendiniz hakkında daha önce düşünmediklerinizi bile keşfetmenizi sağlayacaktır.

   Tabii sadece bunla kalmayın. Benim de yaşadıklarımda ya da hayatımda alacağım kararlarda, özellikle lisede “Hangi mesleği yapmak istiyorum?” kararımda sıkça kullandığım bir yöntem. Kâğıdı artı, eksi, soru/nötr olarak ayırıp yapacağınız şeyi düşünerek bunları kâğıda sınıflandırmak. Bu kısım yaratıcılığınıza kalmış farklı türlerini üreterek bu yöntemi elbet hayatınıza katabilirsiniz. Biz bu yöntemi sizinle ya da hayatınızla alakalı sevdiklerinizi, sevmediklerinizi listeleyerek kendimizi tanımak için kullanacağız. Tüm bunları kâğıda dökmekteki amaçsa aslında odaklı haldeyken, detaylara dalmışken göremediğimiz büyük resmi görmeyi kolaylaştırmak.

3- YENİ BİR SEN

    Nasıl birisiniz? Bunu biraz çözümleyebildiniz mi? Önceliğiniz kendinizi tanımak o yüzden bunun üstünde özenle durun. Öyle diğer yazılardaki gibi okuyup “sanki çok kolay da” diyerek başka sosyal mecralara dalıp gitmeyin. Bunu bir zorunluluk olarak görüp kendinizi geriye de çekmeyin tabii. Yine de bazı şeyler basamak basamak ilerler. Siz merdiveni çıkarken birden merdivenin ortasında büyük boşluk olduğunu görseniz çıkmaya devam edebilir miydiniz? O yüzden merdiveni düzgün inşa etmeli ki basamakları güvenle çıkalım.

    Şimdi, geri dönelim konuya. Nasıl bir insan olmak isterdiniz? Hangi huylarınızı değiştirmek isterdiniz? Bunları öyle yüzeysel cevaplarla geçiştirmemeniz gerekiyor. Anahtar kelime bu: Geçiştirmemek. Bir şeyi detaylandırdıkça insan beyni işin ciddiyetini kavramaya başlar. “Başarılı bir insan olmak istiyorum.” diyerek geçmeyin. Neyde başarılı bir insan olmak istiyorsunuz? Sizin için başarının anlamı ne? Para mı? Şöhret mi? İnsanlık mı? Sevdiğiniz bir işi yapmak mı? ; Değiştirmek istediğiniz huylarınız neler? Çok mu tembelsiniz? İnsanlar sizi kolay mı kırıyor?  ; Hangi konuda uzmanlaşmak isterdiniz?  Hangi beceriyi hayatınıza katmak istersiniz? Tarzı sorularla hedeflerinizi yavaş yavaş belirleyin. Şimdi işiniz bittiyse bir sonraki aşama: Bunları gerçekleştirmek için neler yapabilirsiniz hatta yapacaksınız. Bu yazılanlar zaman içinde değişebilir, siz değişebilirsiniz ve sürekli olmadığı müddetçe hedefleriniz değiştiği için suçluluk hissetmeyin. Arada bu kâğıda bakın, bakın ki hatırlayın kim olduğunuzu, olacağınızı.

    İşte bunlar her zamanki kişisel gelişim yazısı klasik sözleri ama arkadaşlarım, şunu unutmayın ki bu tür yazılar size biraz olsun yol gösterse de her şey yine sizde bitiyor. Kendinize inanın, yapabileceklerinize inanın. Ayrıca kendinize dikkat etmeyi ihmal etmeyin, sağlıcakla kalın.

Zeynep Gökçe ÖZBEN

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *