Dünya Mutluluk Günü

Dünya mutluluk günü, her yıl 20 Mart’ta kutlanan çok anlamlı bir gün. Bu güzel günün amacı, insanların bir gün de olsa mutluluğu hatırlamaları, mutlu olmak için bir şeyler yapmaları! Günlük hayatın işleyişinde strese maruz kaldığımız, kaygı duyduğumuz ve kendimizi iyi hissetmediğimiz zamanlar elbette oluyor. Özellikle bugünlerde yaşanan pandemi günlerinde uzun süre evde kalmanın da etkisiyle gülümsemeyi hayatımızdan eksik ediyor olabiliriz. İşte tam da bu yüzden, belki de gülmeye en çok ihtiyacımız olan zamandır şu an! Bir şeyleri kenara bırakalım ve olumlu olan ne varsa ona odaklanalım. Bir gün değil her gün mutlu olmanızı sağlayacak, önemli iki etkenden bahsedeceğim.

1- KAHKAHA YOGASI YAPMAK!

Düzenli olarak yoga yapmanın bedende ve zihinde yarattığı olumlu etkileri bilmeyen yoktur! Peki siz kahkaha yogasını daha önce hiç duydunuz mu? “Hayır” diyenleri duyar gibiyim, hemen açıklıyorum. Kahkaha yogasının mucidi Dr. Madan Kataria’dır. Kendisi: “Hayatı yeterince ciddiye aldık, artık kahkahayı ciddiye alma vakti geldi.” diyor. Kahkaha atmak beyinde serotonin hormonu salgılanmasını sağlıyor, stres seviyesini azaltıyor. Beynimiz gerçek ve sahte kahkahayı birbirinden ayırt edemiyor. Günde 10-15 dakika kahkaha atmak size hem bedensel hem de ruhsal açıdan fayda sağlıyor. Yoga nefes tekniği kullanan kahkaha yogasının temeli nedensiz (espri vs olmadan) gülmeye dayanıyor. Bu yoga türü, grup içinde göz teması kurarak ve gündelik hayatta karşılaşılan olayların canlandırılmasından ve çocuksu oyunlardan meydana geliyor. Peki bize ne gibi faydaları var?

Her gün 15 dakika kahkaha yogası yapmanın faydaları:

Beyinde serotonin salgılanmasını sağlıyor. Neşeniz ve enerjiniz artıyor.

– Beyinde stres hormonu seviyeniz düşüyor.

– Bağışıklık sistemini güçlendiriyor.

– Beyin ve bedeninizin oksijen alımı artıyor.

2- SOSYALLEŞMEK, İLİŞKİLERİ GÜÇLENDİRMEK!

Sevdiğimiz insanlarla vakit geçirmek insanı daha mutlu kılıyor! Sağlıklı ilişkiler ve sosyal bağlar kurmak, sizi hem ruhsal hem fiziksel açıdan güçlendirir. Evde olduğumuz şu günlerde bazen kendimizi yalnız hissedebiliriz. Oysa sevdiklerimiz bir telefon kadar uzağımızda! Kiminle konuştuğumuz da tabii önem taşıyor. Enerjimizi artıran, bize kendimizi iyi hissettiren insanlarla vakit geçirdiğimizde, bir şeyler paylaştığımızda güçleniriz.

Sosyal bağlantılar ile sağlığımız üzerinde yapılan bilimsel bir araştırmada, doğru bir sosyal bağ kurmanın hastalıkların iyileşme oranını artırdığı, daha uzun ömürlü olmayı sağladığını gördüler. Sosyal bağlantı eksikliği insana obezite, diyabet gibi hastalıklardan daha çok zararlı olduğunu ortaya koydular. Stanford Medicine’de yayınlanan başka bir makalede, diğerleriyle sağlıklı bağlar kuran insanların depresyon, anksiyete yaşama riskinin daha düşük olduğu; bu insanların daha özgüvenli ve empati yapan bireyler olduğu söyleniyor.

Bu iki maddeyi hayatınızda uygulamanız dileğiyle..

REFERANSLAR:

https://www.instyle.com.tr/20-mart-uluslararasi-mutluluk-gunu-14187

https://hthayat.haberturk.com/sosyallesmek-neden-onemlidir-1074670

 

Melek Kartal

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *