Bir ürününüz veya sunmak istediğiniz bir hizmetinz var ve siz hedef kitlenize ulaşacağınız kanalları seçmekte zorlanıyor musunuz? Dergi, tv, gazete reklamları, mailler, Facebook, YouTube, Twitter ve Instagram gibi birçok reklam verebileceğiniz alan var. Peki bunlardan hangisi sizin için en uygunu? Geleneksel Pazarlama Yöntemleri mi Dijital Pazarlama Yöntemleri mi? Aklınızdaki tüm soruların cevaplarına yazımın devamında ulaşabilirsiniz.

Geleneksel pazarlama, aslında hepimizin bildiği gibi televizyonda gördüğümüz reklamlar, billboard reklamları, gazete ve dergilerde verilen reklamlardır. Bu reklamlar marka bilinirliği oluşturmamız konusunda bize yardımcı olabilir. Fakat bu yöntem çok maliyetli olduğu için genellikle büyük firmalar tarafından tercih edilir.

Geleneksel pazarlama kanalları ile daha geniş bir kitleye ulaşım sağlayabilirsiniz fakat aldığınız etkileşim oranını tespit etmeniz, kaç kişinin bu reklama dikkat ettiği ve sizin ürünlerinizle ilgilendiğini analiz etmeniz oldukça zordur hatta tespit edilemez. (Fakat bu durumun bir istisnası olarak Brezilya’ da kullanılan ve insanların yüz ifadelerini ve yaklaşık olarak yaşını tespit eden reklam panolarını gösterebiliriz.)

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-05-08/s-o-paulo-metro-s-newest-platform-doors-can-read-your-face)

Günümüzde teknolojinin hayatımıza girmesi, internet kullanımın yaygınlaşması ve YouTube, Instagram gibi platformlarında hayatımızda yerini alması ile dijital pazarlama yöntemiyle sık sık karşılaşmaya başladık. Peki nedir bu dijital pazarlama? Bu kadar yaygın olarak kullanılmaya başlamasının sebebi nedir?

Facebook, YouTube, Twitter, Instagram gibi platformlarda yapılan pazarlama çalışmaları dijital pazarlama için birer örnektir. Dijital pazarlama aracılığıyla sadece kendi ülkenizdeki kitleyi değil uluslararası bir kitleyi de hedefleyebilirsiniz. Bununla birlikte, bir kampanyayı aşağıdaki gibi belirli kitle demografilerine uyarlayabilirsiniz

 • Cinsiyet
 • Konum
 • Yaş
 • Dil
 • İlgi Alanları
 • Çocuğu Olan Ebeveynler vb.
 • Satın alma alışkanlıkları
 • Hobi ve yaşam tarzı
 • Fiyat alışkanlıkları
 • Karar verme alışkanlıkları ve süresi
 • Karar vermesindeki etkenler

Bunu yanında reklamınızın yayınlanacağı saati seçme imkanınız bile var. Hangi platformdan daha çok kitleye ulaştığını tespit edip o kanaldan da reklam vermeye devam ederek doğrudan kendi hedef kitlenize ulaşabilirsiniz. Sizin ürünleriniz veya verdiğiniz hizmetle ilgilenen birisine kendi tanıtım reklamınızın tekrar tekrar gösterilmesini sağlayarak müşteriyi kolayca kendinize çekebilirsiniz ve yine kolayca ve hızlı bir şekilde geri bildirim alabilirsiniz. Bu doğrultuda stratejinizin işe yaramadığını fark ederseniz değiştirebilirsiniz. Potansiyel müşterilerinize bu yöntemle kolayca bulabilirsiniz. Ayrıca hedefinizin ne olduğunu belirleyerek bu hedefe yönelik reklamlar da çıkabilirsiniz.

Geleneksel pazarlama yöntemlerinin aksine kullanmak istediğiniz bütçeyi kendiniz belirleyebilir ve daha az bütçe ile daha çok kişiye ulaşabilirsiniz ki ulaştığınız kişilerde genellikle potansiyel müşterileriniz olur.

Tüm bu sonuçlara baktığımızda dijital pazarlamanın her anlamda daha işlevli olduğunu görüyoruz ki içinde bulunduğumuz dijital çağda markalar da bunu fark ederek dijitale yatırım yapmaya başladılar. Bunun en büyük örneğini Amerika görebiliriz. Amerika’da dijital yatırımlar TV yatırımlarını geçmeye başladı. Buda aslında bu alanda büyümenin başladığını açık bir şekilde gösteriyor. Fakat Türkiye’ye geldiğimizde dijital yatırımlar TV yatırımlarının yarısı kadar yatırım alıyor. Günümüzdeki dijital gelişmelerinin hızını ve Türkiye’nin de bu alanda gelişime açık olduğunu göz önünde bulundurursak ilerleyen dönemlerde bu sahada iş imkanlarının artacağını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Meyra DERMAN

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *