Bizi Gördüklerinde Çok Geçti

When They See Us (bizi gördüklerinde), 2019 yılında Netflix’te yayımlanan ve her biri 1 saat uzunluğunda toplamda 4 bölümden oluşan 1 sezonluk mini dizidir. Senaristliğini ve yönetmenliğini Ava Duvernay’ın yaptığı dizi, gerçek bir hikaye olan Central Park beşlisinin hikayesini anlatır. Irkçılık üzerine önemli bir yapım olan When They See Us, yayımlandığı dönem ABD’de büyük ses getirdi. Bu ses öyle ki birilerinin istifasına bile neden oldu.

Dizinin Konusu Nedir?

Dizi, bazılarımızın adını duyduğu, bazılarımızın duymadığı Central Park beşlisinin yürek burkan ve bir zamanlar ABD’de büyük olay yaratan hikayesini konu alır.

Gelelim bu beşlinin hikayesine, 1989’da Central Park’ta her akşam olduğu gibi koşuya çıkan genç bir kadının parkta saldırıya uğrayıp, sürüklenip, tecavüz edilip, darp edildikten sonra kendi kanları içerisinde ölüme terk edilmesiyle olay başlıyor. Kadının uğradığı vahşet tüyler ürpertirken olayın asıl yankı uyandıran tarafı failleri oluyor. O akşam tesadüf eseri orada bulanan dördü 14, biri 16 yaşında olan bu 5 siyahi genç -hatta çocuk- olaydan suçlanarak karakola götürülüyor. Karakolda zorla aç, susuz ve avukatsız 42 saat sorgulama yapılmasıyla işlemedikleri suçlarını “itiraf” eden 5 çocuk, delil yetersizliğine -olay yerindeki DNA örneklerinin hiçbiriyle uyuşmamasına- rağmen hapis cezasına çarptırılıyor.

Ancak 2002 yılında gerçek suçlunun itirafı ve DNA’ların da uyuşmasıyla masum oldukları anlaşılan bu beşli, yanlışlıkla suçlandıklarına dair açtıkları davada 40 milyon dolarlık tazminata hak kazandılar fakat hiçbir şey onların mahvolan yıllarını ve kararan hayatını geri veremezdi.

 

 

O dönemde bu olay halk içinde en önemli gündem konusu olurken bazı siyasetçilerin ve iş adamlarının da bu olay üzerine yorumları oluyor. Hiç kuşkusuz bunun en göze çarpan örneği, o zamanlar bir iş adamı olan Donald Trump’ın ırkçı konuşmalarıdır ki kendisi bu 5 gencin idam edilmesi gerektiğini ve polisleri göreve çağırdığını söylüyor. Bu söylemlerin üzerine dizide yapılan cesur atılımlar ise bence alkışı hak ediyor. Hatta bu cesur sahneler ve her şeyin olduğu gibi sert bir şekilde aktarılması, diziyi diğer ırkçılıkla ilgili olan yapımlardan farklı kılıyor.

Diziye Dair

Hepimize hukuk sistemini sorgulatan bu dizi; aynı zamanda benim hukukçularla empati yapmama, yaptıkları işin zorluğunu ve vicdani tarafını anlamama sebep oldu. Bu yüzden hukuk alanında çalışmak isteyen herkese mutlaka izlemesini önereceğim dizidir, When They See Us.

Dizi, izleyicilerine tüm dünyanın medeni görerek örnek aldığı batının gözeneklerini sunan bir yapımdır. Sadece ABD değil aynı şekilde Avrupa içinde çok uzak bir sorun değildir ırkçılık. Öyle ki, 21. Yüzyılda olmamıza rağmen ırkçılığın halen gündemde olan bir problem olması umudumuzu büyük ölçüde zedelediği de bir gerçek.

Son olarak When They See Us, bizi uzun bir süre buhranlı ve çarpıcı havasının etkisinde bırakıyor ve izleyen herkesin empatinin dibini sıyırmasına neden olarak göz yaşları selinde boğuyor. Bu yüzden tek başınıza ve yanınızda bolca mendille izlemenizi öneriyorum.

Bol farkındalıklı izlemeler 🙂

ŞEVVAL TEKİNLİ

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *