Genç Girişimcilerde Bugün: “Düşündüğünüz kadar zor değil!” 

Girişimciliğe dair. 

 

Bugün ”genç nesil” olarak ele aldığımız üniversiteli arkadaşımız Emre Karataş ile  Askıda Eğitim Blog Yazarları Ekibi adına, yapmış olduğu girişimcilik ile ilgili bir röportaj gerçekleştirdik. Bu röportajda kendi yaşıtlarına ve kendisinden küçük ama birçok hayale sahip genç arkadaşlarımıza öncü, fikir ve cesaret vermek amacı ile hayallerinin peşinden yılmadan koşmaları gerektiğini bir kez daha hatırlatmak istedik.

Röportajımız size ışık olsun. 

 

Soru 1: Kendinizden biraz bahseder misiniz? 

   Merhabalar, benim adım Emre Karataş. Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinde mimarlık okumaktayım. 3 yılı aşkın bir süredir çeşitli dijital platformlarda içerik üreticiliği, editörlük ve web sitesi yöneticiliği yapıyorum. Liseye başladığımdan beri edebiyat ve sanata fazlasıyla ilgim ve tutkum vardı, kendimi bildim bileli sürekli etkinlik peşinde koşardım. Özel günlerde yapılan programlarda, tiyatro ve şiir dinletilerinde hep yer almaya özen gösterirdim. Bir ekipte yer alıp bir projenin içinde olma hissi hep hoşuma gitmiştir, bu nedenle sürekli kendimi geliştirebileceğim ve bir şeyler öğrenebileceğim bir yerlere katılmak için araştırma yaparım. Ardından bazı kurumlara başvurularda bulundum ve içerik üreticisi olarak çalışmaya başladım. Kabul edildiğim anda hissettiğim mutluluk bu işi istediğimi bana hissettirmişti. Aynı zamanda uzun süredir yazılım ve tasarım programlarında kendimi geliştirmeye çalışıyorum. Edindiğim bilgi birikimim ve birkaç tecrübemden sonra aklımda uzun zamandır bulunan bir site kurma fikri vardı, bunu hep hayal etmiştim: Öğrendiğim ve tecrübe ettiğim her şeyi bir arada toplayarak bir ürüne dönüştürmeyi hedeflediğim bir girişim. Üniversite sınavının ardından bu projeme başlamak için tam zamanı diye düşündüm ve yaklaşık 8 ay önce “Meftun.Art” adı altında dijital bir sergi platformu kurdum. Şu anda da kendi kurmuş olduğum platformun yöneticiliğini ve sitemize bağlı Sanat ve Edebiyat Dergimizin Genel Yayın Yönetmenliğini yapmaktayım. Meftun.Art sitesini iki kişi olarak kurduk ve şu anda 70 yazarımız, 7 illüstratör, koordinasyon ve dergi ekibimiz ile birlikte 100’ü aşkın sayıda bir ekibimiz bulunmaktadır. Meftun.Art Dergimiz yayınladıktan sonra kitlesi ve geri dönüşleri muazzam derecede olumluydu, ilk sayımızı yayınladığımızda beklentimizin çok üstünde bir okunma sayısı aldık, bu gerçekten çok sevindirici ve insanı motive eden bir şey. İnsanların dergimizi beğenmesi, severek takip etmesi ve her geçen gün artan okuyucu kitlemizi gördükçe bizde daha çok çalışma isteği uyandırıyor. Ve şu anda kendimizi geliştirerek ve ekibimize yeni üyeler katarak büyümeye devam ediyoruz. Yaşıtlarımın yaptıklarımıza olan ilgisi bana doğru şeyi yaptığımı her gün hatırlatıyor.

 

Soru 2: Hayal kurar mısınız? Hayallerinizin içinde Meftun.Art’ı kurmak var mıydı?

    Evet tabii ki sanat ve edebiyat ile ilgili her zaman bir şey yapmak istemişimdir. Saygın ve bilindik bir projede yer almayı hep hayal etmiş;  bir ekip içerisinde yer almak, bildiğiniz bilgileri ve birikiminizi somut bir şekilde ortaya koymak, bir şeyler üretmeyi dilemişimdir. Meftun.Art gibi bir platform, öğrendiğim ve tecrübe ettiğim her şeyi bir arada toplayarak bir ürüne dönüştürmeyi hedeflediğim bir girişim her zaman vardı ve bu hayalimi gerçekleştirmek için şu anda elimden geleni yaptığıma inanıyorum.

Soru 3: Girişimcilik hakkında ne düşünüyorsunuz? Girişimci ruhlu biri olduğunuzu düşünüyor musunuz? 

    Girişimcilik ruhu hemen hemen hepimizde bulunur fakat genelde bu ruhu hayata geçirme cesareti ve bilgi birikimi yoktur. Girişimci cesaretli, istekli ve tutkulu olmalıdır. Aynı zamanda temkinli ve akıllı da. İlk zorlukta hemen pes etmemeli. Girişimci önündeki zorlukların ve engellerin kendisi için birer fırsat olduğunu bilmeli ve adımlarını her zaman bir sonraki hamleyi düşünerek atmalıdır. Yoksa bu engebeli iş hayatı yolunda ezilmesi çok kolay olur. Bana gelecek olursak, ben şahsen kendimi daha yolun çok başında istekli, girişimci ruhlu biri olarak görüyorum. Çünkü iyi olduğunu düşündüğüm bir fikrim vardı, gerçekleştirebilmek için uzun bir süre araştırma yaptım. Bazı yerlerde tecrübe edindim, hedeflediğim girişim ile alakalı birçok makale taradım ve uygulamalar öğrendim, yurtdışından da olmak üzere birkaç üniversiteden kendimi geliştirmek için ve daha fazla bilgi edinmek için dersler aldım. Olumsuzluklara takılan ve projemin ilerleyemeyeceğini söyleyenleri görmezden geldim, ne olursa olsun sonunda başarısız olmaktan korkmadan gerçekleşmesi için elimden geleni yaptım, vazgeçmedim. Ve sonunda da emeklerimin karşılığını almaya başladım.

 

Soru 4: Kendi e-derginizi çıkartmak nasıl bir şey, hem de çok genç bir yaşta kendi girişiminiz ile?

    Tarif edilemez derecede muazzam bir duygu. Hiç tanımadığınız insanların Türkiye’nin birçok noktasından sizin çıkardığınız dergiyi okuması ve size yazılar/içerik göndermesine hâlâ çok şaşkınım. Geldiğimiz noktayı ve bu kadar büyüdüğümüzü sürekli unutuyorum. İlgili yaşıtlarıma ve benden küçük yaşta olan kardeşlerime sık sık bu ilgi ve alakalarından dolayı teşekkür ediyorum.

Soru 5: Bu tecrübenizin size kattığı şeyler neler?

   Bir projeye başlarken girişiminiz ile ilgili konularda araştırma yapmak ve bilgi edinmeniz gerekir. Ben de “Meftun.art” sitesini kurmadan önce birçok bilgi öğrendim. Aynı zamanda girişimim ile ilgili alakalı konulardan üniversitelerden dersler aldım. Eğer Meftun.art’ı kurma gibi bir düşüncem olmasaydı bu bilgileri bu kadar istekli ve fazla derecede öğrenebileceğimi düşünmüyorum. Bu girişimim kısaca ekip yönetimi, dijital pazarlama ve uygulama, ürün tanıtımı, grafik tasarım, yazılım gibi bana birçok şey kattı diyebilirim.

Soru 6: Genç kuşak olarak yaptığınız iş çok güzel, peki yaşınızdan dolayı demoralize edildiniz mi, sizi yargılayanlar oldu mu? Bunu nasıl aştınız?

Bana göre böyle bir algı maalesef ki var. Yaşı çok büyük olmayan fakat kendi emekleriyle bir yerlere gelmiş insanlar ne kadar başarılı olsalar da bazen sırf yaşlarından dolayı ciddiye alınmıyorlar. Ben de bu toplum algısına maalesef en yakınlarım da dahil olmak üzere maruz kaldım. Yaşımdan dolayı projemin bir yere varamayacağı sözünü çok işittim. Fakat olumsuz yorumları görmezden gelip denemekten vazgeçmedim. Eğer bir şeyin hayalini kurabiliyorsanız, onu yapmayı başarabilirsiniz demektir. İnsanlar ne derse desin her durumda başarıya giden bir yol vardır. Toplumdaki algıları yıkmak için bir şeyler denememiz gerek, işte o zaman bir fark yaratabilirsiniz. Unutmayalım ki yaşıtlarım ve gençlerin hayallerine ve onların yeteneklerine ihtiyacımız var. 

Soru 7: Meftun.Art’ın misyonu nedir? Kendinizi ve ekibinizi bunları gerçekleştirmiş olarak görüyor musunuz?

Bizim asıl misyonumuz dijital bir sergi platformu oluşturmaktı. Herkes dilediği şekilde yazdığı yazıları, çizdiği resimleri ve çektiği fotoğrafları yayınlayabilir. Meftun.Art sizlerle beraber var olmakta. Aynı şekilde Sanat ve Edebiyat dergimiz olan Meftun.Art Dergisinin sabit bir yazar ve illüstrasyon ekibi bulunmamakta. Her yeni sayımız için herkes içerik gönderebilmekte. Kısaca özetlemem gerekirse Meftun.Art Dergisi ve web sitemiz okumaya, görmeye ve dinlemeye değer verdiğimiz fikirleri, eserleri ve en önemlisi de sizin ortaya çıkardığınız yazıları insanlarla paylaşma tutkumuz ile devam etmektedir. Her gün daha da gelişiyor ve hiçbir zaman tam olarak istediğimiz yerde olamıyoruz, bizim asıl isteğimiz: Her gün bir gün öncesinden daha iyi olmak.

 

Soru 8: Sizin gibi hayalleri olan genç arkadaşlarımıza ne önerirsiniz?

“Hayal” bazı zamanlarda ayakları yere basmayan bir kelime gibi gelebilir. Bu sizin hayalinizin gerçekleşmesi için ne kadar çabaladığınıza göre de anlamı değişebilir. 

Her zaman işler istenildiği gibi gitmediği ya da bir süre sonra motivasyonunuz düştüğü için insan bahane üretmeye başlayabilir fakat bir hedefin peşinden koşuyorsanız bahanelere yer yoktur! Sahibi olduğunuz imkânlar, donanımınız, yetenekleriniz ve en önemlisi arzunuz sayesinde hedefinize ulaşabilir, aynı zamanda çok daha fazlasını yapabilirsiniz. Yeter ki bahaneleri hayatınızdan çıkarın ve yolculuğun tadını almaya başlayın. 

İyi olduğunu düşündüğünüz bir fikriniz varsa denemekten korkmayın. İnsanlar her zaman olumsuz detaylara ve engellere odaklanır, engeller tabi ki olacak fakat bu işin çok zor olduğu düşüncesine kapılmanız gerektiğini göstermiyor. Vazgeçmemek asıl başarıya ulaşmış olduğunuzu gösterir. Her zaman başarıya ulaşamaz iseniz bile tecrübe edinmiş olur ve en önemlisi denemiş olursunuz.

Özetle: “Pişmanlıklarınız yaptıklarınız için olsun, yapmadıklarınız için değil.”

 

Röportajı gerçekleştiren: Begüm Gür                                                                                                                                                                                                      Meftun.ArtKurucusu: Emre KARATAŞ                                                                                                                                                

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *