APPLE GÜNEŞ ENERJİ TESİSİNDE TESLA PİLLERİ: MEGAPACK

 Güneş Enerji Santrali en kısa tanımı ile güneşten gelen sonsuz enerjiyi fotovoltaik (PV) modüllerin ve diğer bileşenlerin kurulumu ile elektrik enerjisine çeviren sistemlerdir. Fotovoltaik panel ise, yarı iletken fotovoltaik (PV) hücrelerin panel üzerinde birleştirilmesi sonucu, gelen güneş ışınlarından doğru akım elektrik üretilmesini sağlamaktadır. 

Apple firmasının Kuzey Kaliforniya’daki Güneş Enerji Tesisi son günlerde gündemde olan bir konudur. Apple’ın bu güneş enerji tesisinde Tesla’nın Megapack adlı konteyner büyüklüğündeki pil paketleri enerji depolama amaçlı kullanılacaktır. Bu tasarım, günde 7 binden fazla eve enerji vermeye yetecek kapasiteye sahiptir. Aynı zamanda bu piller, 240 megawatt-saat civarında enerji depolamayı sağlamaktadır. 

Dev Megapackler 250 MW gücünde enerjiyi dağıtabildiği gibi aynı zamanda da eşit büyüklükteki bir fosil yakıt santralinden 4 kat daha hızlı çalışabilir. Bu şekilde 3 aydan daha kısa bir sürede 1GWH güç üretebilir. Proje teknoloji devleri tarafından ülkedeki en büyük pil projelerinden biri olarak görülmektedir. 

2019’da piyasaya sürülen Megapack emisyonsuz enerji santrallerinde kurulum için tasarlanmış bir pildir. Megapackler yerel elektrik şebekeleri için yedek olarak hizmet veren yoğun santraller denen tesislere bir alternatif olmuştur.

Tek bir Megapack 3 MWh enerji depolayabilmektedir. Diğer bir deyiş ile 210 kWh güç depolayabilen Powerpack’in 14 katı büyüklüğüne sahiptir. Megapack piller enerjisini doğrudan güneş ışığından sağlamaktadır.  California Flats adı verilen bu dev projede 85 Tesla Lityum–İyon Megapack kullanılması hedeflenmiştir. Megapack’ler, bir çeşit güç merkezi ile iletişim halinde olarak enerji kontrollerini ve yönetimlerini sağlamaktadırlar.

Enerji geliri fazla olan şirketler Tesla’nın Megapack adlı pilleri ile enerji ihtiyacı olan kuruluşlara enerji satabilmektedir. Megapackler sayesinde yenilenebilir enerji kaynaklarına geçişte hızlanma olacak ve fosil yakıtların enerji ihtiyacını karşılayamadığı durumlarda temiz, güvenli ve çevreci enerji kullanımı da yaygınlaşacak görünüyor. Kısa vadede kendi elektrikli otomobilini piyasaya sürmeyi hedefleyen Apple’ın, Tesla’nın megapack’lerini kullanıldığı da bilinen bir gerçek…

                                                                                                                                  Ege Yurtal

2 Yorumlar

  • Erhan kayman Posted 25 Nisan 2021 23:28

    Basarilar

    • Ege Posted 3 Mayıs 2021 18:46

      Teşekkür ederim.

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *