ALTERNATİF EĞİTİM

 Geleneksel eğitimi hepimiz biliriz. Öğretmenin merkezde olduğu bir anlayışa sahiptir. Öğrenciler geleneksel eğitimde daha çok bilgiyi alıcı konumdadır. Çağımızı düşününce artık geleneksel eğitimin geride kalmış olması gerekiyor. Fakat geleneksel anlayışı bırakamadığımızı biliyoruz. Her ne kadar çağdaş anlayış kendini göstermekte, iyi örnekler sunmakta olsada gelenekselden kopamayan köklere sahibiz. Bir öğretmen adayı olarak siz değerli okurlara bilgim ve kalemim yettiğince çağdaş anlayışla şekillenen alternatif eğitim yaklaşımlarından bahsetmek istiyorum. Biliyorum ki eğitim hepimiz için büyük bir önem taşıyor.

 Peki bu önemli konu adına dünyada neler oluyor? Bu soruya cevap vermeden önce nedir bu alternatif eğitim, sorusuna cevap vermek istiyorum. En basit şekilde anlatmam gerekirse, çocuğun merkeze alındığı bir anlayışa sahip diyebilirim. Çocuğun ilgi, merakı, yetenek ve becerileri çıkış noktasıdır. Çocuk, özgür bir ortamda yetişmektedir. Fikirlerini söyler ve bu fikirlerle yeni fikirler doğurur. Bazen doğanın içinde; ormanın kalbinde kendini gösteren bu eğitim bazen bir evde yeşermesiyle başlamaktadır.

 Bir çocuk olduğunuzu düşünün, okuldasınız ve gün içinde yaptığınız ilk şey meyve toplamak. Üstelik topladığınız meyveleri bir tohumken toprakla buluşturan sizdiniz. Düşünmeye devam edin, lütfen. Okulunuz çatısız ve hatta duvarsız. Biraz daha ileri gidebilir miyim? Oturduğunuz sıralarınız ağaç kütükleri… Biraz daha düşünmekte fayda var. Kara bulutların gökyüzünü süslediği bir gündesiniz. Yağmur damlaları öğretmeninizin anlattığı hikaye ile bir ritim oluşturuyor. Ellerinizi havaya kaldırıyorsunuz, bir yağmur damlası parmağınızda kayıyor.

 Beğenmediniz mi? Biraz daha düşünelim. Arkadaşlarınızla okul bahçesinin kum tepelerinde oynarken bir şey fark ettiniz. Hemen yanınızda duran göletin kenarında karıncalar birikmiş. Bu karıncalar nasıl daha kolay karşıya geçebilir, merak ediyorsunuz. Ve artık bu merakınız sizin müfredatınız. Yoksa karıncalara kolaylık sağlamak sizi ilgilendiren bir mesele değil mi? Yan sınıfa geçip gitar çalmaya ne dersiniz? Biraz daha düşünün, lütfen. Felsefe soru sormak değil mi? Bu durumda bir çocuk olarak en iyi felsefeci sizsiniz. Küçücük halinizle koca koca düşünceleriniz var. Üstelik öyle sorular soruyorsunuz ki öğretmeniniz daha fazlasını sormanız için sizi destekliyor.

 Ne güzel düşüncelerdi değil mi? Düşünmenizi istediklerimdi, alternatif eğitim. Özellikle belirtmek istiyorum, hayal kurmanızı istemedim. Çünkü düşünmeniz gerekiyor, düşünmemiz gerekiyor. Zaten var olan bu örneklerin üstünde düşünüp sonra hayal edelim. Olur mu?

 Şu ana kadar üstü kapalı anlatımlar içinde bulunduğumun farkındayım. Yazımın başında bir soru sordum. Dünyada neler oluyor, dedim. Fakat bu konu hakkında hiçbir açıklamada bulunmadım. Bana kızmayın çünkü bir yolculuk bekliyor bizi. Dünyanın farklı köşelerine gideceğiz birlikte. Dört bir yanında farklı yaklaşımlarla eğitim alan çocukların hayatına misafir olacağız. Acaba bu alternatif eğitim içinde yer alan farklı yaklaşımlar ne olabilir ki?

İREM TOKDEMİR
https://iremtokdemir.blogspot.com/

6 Yorumlar

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *