Alternatif Eğitim: Orman Okulları

Alternatif Eğitim yolculuğunda içinde bulunduğumuz haftaya özel olarak Orman Okulları nedir anlatmak istedim. Orman haftası 21-26 Mart tarihlerinde kutlanır. Ormanların önemine vurgu yapılan haftada Orman Okullarının felsefesini incelemek yararlı olacaktır. Orman sevgisi, doğa bilinci gibi pek çok kazanım elde edilir.

Orman Okulları Nedir?

Bir ormanlık alanın sınıf olarak kullanılmasına orman okulları denir. Çocuklar doğada eğitim görürken doğanın sahibi olmadığımızı anlar. Doğanın bir parçası olduğumuz bilinci çocuklarda gelişir. Doğayı duvarlarla kaplı okullarda anlatmak pekâlâ mümkündür. Ancak doğayı yaşayan ve doğayı yaşatacak nesiller gerekir. Bu yüzden orman okullarının ormanı bir sınıf olarak görmesi kıymetlidir.

Sınıf Nedir?

Üstelik sınıf nedir ki? Bir sınıfın duvarlarla çevrili olması mı gerekir? Aksine daha fazla duvarların yıkıldığı sınıflara ihtiyacımız var. Çocukların çevreyle bütünleştiği eğitimler sunulmalı. Çünkü unutmamalıyız ki okul, hayata hazırlık değil hayatın ta kendisidir. John Dewey eğitim için tam olarak bundan bahsediyordu. Eğitimin hayatın kendisi olduğunu göstermeliyiz. Bu bakımdan ilerleyen zamanlarda John Dewey ve eğitim üzerine yazarak bu felsefeyi daha yakından anlatacağım.

Doğa En İyi Öğretmendir

Doğa mevsimler boyu süren değişimiyle hayatın gerçek yüzünü gösterir. Özellikle doğanın baharda uyanışı kıymetini bilen için heyecan vericidir. Çocukların yaşamın ilk yıllarında doğada öğrenmesi bu satırları yazarken bile beni mutlu ediyor. Sonbaharda dökülen yaprakların çocukların elinde bir sanat eserine dönüşmesi ne hoş. Kurumuş dalların, kozalakların, tohumların bir oyuna dönüştüğü görülebilir.

Ormanda Eğitim Nasıl Olur?

Fidan dikimi yapılabilir. Toprakla buluşan fidana can suyunu vermek çocuklar için tarifsiz bir mutluluk. Burada bir orman deneyimi olmasada anımı paylaşmak isterim. Staj yaptığım bir okulda beton bahçe içinde bir tanecik ağaç vardı. Ağaçtan tohumlar dökülmüştü. Çocuklar ani gelişen bu duruma merakla yaklaştılar. Bir avuç toprağa tohumları ekmenin nasıl olacağını düşündüm. Oldukça ilgililerini çekti. Tohumları paylaşarak toprakla buluşturdular, suladılar. Uzun zaman sonra bir çocuğun ağacın dibini suladığını gördüm. Dikkatlice bakınca ağacın dibinde yeşillikler fark ettim. Çocuklar o tohumları hiç unutmamış ve sulamaya devam etmişlerdi. Ve bunu görmek benim için tarifsiz bir andı. Eğitim doğayla daha fazla iç içe olmalıydı, o an anlamıştım.

Orman okullarında doğayla iç içe yapılan eğitim ilham verici. Çocukların su birikintilerine sıçramasını mı anlatmalıyım? Yoksa bir patikayı tırmanarak çıkmalarını mı? Toprağın ayakkabılarına bulaşmasının doğurduğu yaşanmışlık hissine ne demeli? Yağmurla birlikte dans etmeleri mutluluğun mu tarifi? Çeşit çeşit yaprakları gözlemleyerek elde ettikleri kazanımları mı ele almalı? Neresinden baksak büyüleyici gelir.

Ek Bilgiler

  • Sosyal gelişime önem verilir.
  • Oyun temelli eğitim esas alınır.
  • Bütünsel gelişim sağlanır.
  • Kendine yeten, yetenekli bireyler yetişir.
  • Öğrenme öğretilir.
  • Doğaya saygı öğretilir.
  • Sorgulama becerisi kazandırılır.
  • Deneyerek öğrenme sağlanır.
  • Yaparak yaşayarak çalışmak öğrenmenin en iyi örneğidir.

ORMAN

Orman yurdun temelidir,

Nesillerin evvelidir,

Her sanatın ilk elidir,

Ormandaki varlığa bak.

Orman memleketin süsü, Hem ufağı hem irisi,

Her dalında bir kuş sesi, Ormandaki varlığa bak.

Çiçekler açar renk renk,

Dağları süsler gülerek,

Selleri önler emerek,

Ormandaki varlığa bak.

Gemi olur, suda yüzer,

Uçak olur, gökte gezer,

Kalem, kâğıt neler yazar, Ormandaki varlığa bak.

Âşık Veysel ŞATIROĞLU

 

Ve bu güzel dizelerden sonra orman okullarına dair olan bu videoyu izlemenizi de öneririm. Doğanın değerini nesillerce aktarmaya devam edelim. Bizlerin sadece doğanın bir parçası olduğunu unutmayalım. https://www.youtube.com/watch?v=SRW-ebdj5m0

İrem Tokdemir

https://iremtokdemir.blogspot.com/

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *