ALOE VERA BİTKİSİ

Birçok farklı konuda bize fayda sağlayan bu mucizevi bitkiyi incelemeye ne dersiniz?

Aleo vera uzun yıllardır kullanılan tıbbi bir bitkidir. Sağlık üzerine birçok derde deva olan bu bitki son zamanlarda kozmetik sektöründe de revaçtadır.

Haydi! Hep birlikte bu mucizevi canlıyı inceleyelim.

Aleo veranın faydaları

Aleo vera uzunluk bakımından 12-19 inçtir. Kalın ,sivri ve geniş yeşil yaprakları olan bitkidir. Her yaprak içinde suyu depolayabilen yumuşak bir örtü ile çevrilidir. Bu doku genellikle aleo vera ürünlerinde kullandığımız jel kısımdır. Aleo veraya asıl popülerliğini kazandıran bu nemli jel ; cilt dostu vitaminler, minareller,amino asitler ve antioksidan maddeler içerirler.

Yaraların iyileşmesini hızlandırır. Oral kullanım olarak cilde sürülebilir. Özellikle yanık tedavisinde kullanılır. Araştırmalara göre yanık tedavilerinde normal ilaç kullanımlarına nazaran tedavi sürecini 5 ile 9 gün kadar kısaltmaktadır.

Diş plağını azaltıcı etkisi vardır.%100 saf aleovera suyu, standart gargara ile karşılaştırılarak en fazla bir haftalık kullanım sonucu standart gargara ile benzer etki verdiği görülmüştür.

Kanser yaralarında da etkilidir. Özellikle ağız ülseri sonucu oluşan yara tedavisin de iyileşmeyi hızlandırır.Aynı zamanda yarayı iyileştirmekle beraber ağrıyı da azalttığı bilinmektedir.

Kabız yaralarını azaltır. Bu sefer tedavi sürecinde kullanılan jel değil latekstir. Lateks yaprak derisinin bir alt katmanındaki sarımsı tortudur. Aynı zamanda zıt görüşlerin aksine aleo vera, huzursuz bağırsak sendromu gibi bazı bağırsak rahatsızlıklarının da tedavisi için rol oynar. Örneğin aleo vera yaprağının yeşil kısmı bir sıvının içine atılılır.Bu sıvı müshil olarak kullanılabilir. Bu yolla kabızlık veya ishal tedavisi doğal yollarla çözülebilir.

Cildi güzelleştirir ve kırışıkları önleyebilir. Tropikal olan bu bitkinin cilde faydalı olduğuna ve yaşlanmayı azalttığına dair ön kanıtlar bulunmaktadır. Bu jelin cilt üzerindeki bir diğer etkisinde kızarıklığı giderici etkisinin olmasıdır. Aynı zamanda bu bitkinin sedef ve radyasyon dermatiti gibi cilt hastalıklarının tedavisinde kullanılabileceğine dair çok az da olsa kanıt vardır. Bu nedenle insanlar bitkiden jeli ayırıp krem, sabun, maske, yağ ve daha birçok kozmetik ürün elde etmişlerdir. Ürünler kozmetik, tıp ,eczacılık gibi sektörlerde yaygınlaşmıştır ve durum her geçen gün artıştadır.

Faydasını anlata anlata bitiremeyeceğimiz bu bitkinin her şeyde olduğu gibi yan etkileride mevcuttur. Dilerseniz şimdi de biraz bunlara değinelim.

Aleo vera suyu saflaştırılabilir ya da arındırılmamış olabilir . Bu gibi durumlarda sulandırılmış bu su bazı olumsuz yan etkilere neden olabilir. Bu etkileri sıralayacak olursak;

 • Karın ağrısı
 • İshal
 • Dehidrasyon dengesizlikler
 • Elektrolit dengesizlikler
 • Düşük kan şekeri
 • Alerjik reaksiyonlar
 • Diğer ürünlerle etkileşim

Bitkinin sıvısı yaşlılıktan ötürü yıpranmış ciltlerde kollajen sentezini yardımcı olmakta ve yıpranma etkilerini tam tersine cevap vermektedir. Bitkinin sıvısı nemlendirici madde olarak da geçerlidir ve jelin etkileri tam olarak: yarayı nemli tutabilme , oksijen etkisini olanak sağlar, ayriyeten yenilenmeye çok fazla etkisi olduğu herkesçe bilinir. Bu faydaları içerisinde bulunan çok yüksek miktarlarda su ve mineral madde etkileşiminden dolayıdır. Bir cilt nemlendiricisi için yada kozmetik alanda da en ideal tercihtir. Bu yüzdendir ki birçok güzellik ve bakım ürünlerinde bulunur.

Aloe vera sıvısı yada aloe vera sıvısı içeren bazı ürünlerin ciltteki yanıklarda ve soğuktan dolayı oluşan tahrişlerde ciltte etkili olduğu bir çok araştırmada bize bunu göstermiştir. Bir diğer araştırmada ise Aleo vera sıvısı içeren ürünlerin soğuktan dolayı hasarlı olan deride , cildi koruduğu görülmüştür. Genel olarak Aloe vera jelinin vücudun derisinin üzerindeki ben yada güneş lekelerinin izlerini silmek nedeniyle üzerine iyileştirici etkisi belirtilmiştir. Aloe vera jeli ve bazı ürünlerin ciddi tedavilerde de etkili olduğu birkaç araştırmada kayıt gösterilmiştir.

ALEO VERA BİTKİSİ YETIŞTIRILME KOŞULLARI ?

Bu bitki tohum ile değil kök ile çoğalan bir bitkidir. Bu nedenle ya hazır fide almalı ya da eliniz de bulunan bitkinin köklenmesini bekleyebilirsiniz. Aleo vera güneş ve suyu seven bir bitkidir ama fazlası bitkinin ölümüne neden olabililir.

Saksıda veya arazide yetiştirilen bitkinin toprağı drenajlı olmalıdır. Su kökte veya yüzeyde birikirse bitki hava almaz ve çürümeye başlar. Bitki günün 12 saati parlak güneş alacağı bir bölgeye konulmalıdır. Bitkinin kökleri hava alacak şekilde toprakla doldurulmalıdır ancak yaprakların toprakla temas etmemesi gerekir. Ekimden sonra toprağı havalandırın veya toprağa serpin. Bu işlem bittikten sonra bitkiye bir hafta su verilmez. Bir haftalık bu süreçte bitki hem toprağa alışacak hem de kendi içindeki suyu kullanacaktır. Bir haftadan sonra bitki haftada bir spreyle sulanmalıdır. Olgunlaşma dönemi ile birlikte normal sulama yapılabilir.

Umarım yazdıklarım işinize yarar nitelikte ve keyifle okuyacağınız bir yazı olur. Sevgiler…

İNSTAGRAM BLOG : hivda_drk.09

HİVDA ZEREN DURUK

 

2 Yorumlar

 • Velat Posted 19 Şubat 2021 00:23

  Artıları ve eksileri ile birlikte gayet açıklayıcı olmuş bitkiyi tanımama rağmen sayende kafamda bilgi yerini aldı bitkiyi tanımakla birlikte bundan sonraki süreçte ürüne karşı iyi bir yaklaşımım olacak

 • Berhan Posted 22 Mart 2021 21:04

  Sayende çok ilginç bi o kadar da faydalı bilgiler öğrendim devamını bekliyoruz yazmayı bırakama 🙂

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *