5G Teknolojisi ve Geleceği

Günümüzden adından çokça söz ettiren 5G teknolojisi 5. nesil kablosuz bağlantı teknolojisi demektir. 5G dijitalleşme odaklı bir teknolojidir. 5G teknoloji 4G ve 4.5G’ye göre pek çok avantajı da yanında getiren bir teknolojidir. 5G teknolojisinin vaat ettiği en önemli özellikler yüksek hız, düşük gecikme ve yüksek kapasitedir. Daha hızlı veri aktarımı sağlayan 5G teknolojisinin 4G teknolojisine göre 10 kat daha hızlı olması öngörülmektedir. Ve veri indirme hızının da 10 ila 100 kat artacağı düşünülmektedir. Ve veri gecikmesinin 1 milisaniyenin altına düşeceği öngörülmektedir. 5G teknolojisi, enerji verimliğine de katkı sağlayan bir teknolojidir. 5G ile mobil cihazların enerji tüketimi azaltılıp pil ömrünün 10 yıla kadar uzatılması amaçlanmaktadır. Bu şekilde, telefonların ayda 1 defa şarj edilmesinin yeterli olacağı düşünülmektedir.

5G, 4G teknolojisine göre daha yüksek seviyedeki radyo frekanslarını kullanacak bir teknolojidir. 4G, 20 MHz seviyesine kadar olan bantları kullanmaktadır.  Mobil cihazların sayısının her geçen gün artması fakat kullanılan frekans aralıklarının aynı kalması yavaşlama ve bağlantıda kopma gibi sorunlara sebep olmaktadır.  5G teknolojisi ise, 6 GHz seviyesindeki frekans bandına kadar çıkacaktır. Bu sayede, bu sorunun çözülebileceği öngörülmektedir.

5G’de 6 GHz’e çıkılmasının iki temel sebebi vardır:

  • Öncelikle, bu frekanslar şu anda kullanılmamaktadır.
  • 6 GHz seviyesindeki frekans bantları, verileri daha hızlı bir şekilde taşıyabilmektedir. Ek olarak, yüksek frekanslar, sinyalleri alçak frekanslar kadar uzağa taşıyabilme özelliğine sahip değildir. Bu sebeple, 5G teknolojisinin ulaştığı bölgelerde çoklu giriş ve çıkışa sahip (MIMO) olan antenlerin kullanılacağı düşünülmektedir.

5G teknolojisinin potansiyel bir kaç dezavantajı da bulunmaktadır. Bunlar:

  • 5G teknolojisini yaymak alt yapı maliyetlerine sebep olur.
  • Eski teknolojik cihazların 5G ağına bağlanamama sorunu doğar.
  • Ağların aşırı kalabalık olma ihtimali olabilir.

5G’nin getirdiği yeniliklerden bir diğeri ise daha kararlı bağlantı sağlaması ve nesnelerin interneti sayesinde tek seferde çok daha fazla cihazın bağlanmasını olanak vermesi olacaktır. 5G teknolojisinin başka bir avantajı ise 5G baz istasyonlarının 4G baz istasyonlarına oranla çok daha küçük olmasıdır, bu da 5G baz istasyonları için büyük şehirlerde yer sorunu oluşturmayacaktır. 5G teknolojisi ile akıllı baz istasyonları da gelecek.

5G teknolojisi dijitalleşme odaklı bir teknoloji olduğundan yalnızca mobil haberleşmede kullanılacak bir teknoloji değildir. Ulaşımdan, güvenlik, sağlık, enerji, eğitim hatta finans sektörüne kadar kullanılabileceği pek çok alan mevcuttur.

Gelin beraber 5G teknolojisinin kullanım alanlarını inceleyelim. 5G teknolojisi ile otonom (sürücüsüz) araçlar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, akıllı ulaşım, uzaktan ameliyat ve nesnelerin interneti (IoT) gibi teknolojiler, 5G teknolojisi ile daha çok hayatımızın bir parçası haline gelecek. 5G teknolojisi tıpkı nesnelerin internetinde olduğu gibi yapay zeka teknolojisi ile de bağlantılı bir teknolojidir. 5G teknolojisinin satış makineleri, arabalar, ev eşyaları gibi hem sabit hem de haraketli sistemleri birbirine bağlamada dev bir iskelet görevi göreceği tahmin edilmektedir.

 

 

 

Şu an da kullandığımız 4G ve 4.5G teknolojileri ile telefonunuza video indirmek istediğinizde telefonunuz önce baz istasyonuna, oradan da internete ve içerik sağlayıcının sitesine bağlanarak videoyu indirmenizi sağlamaktadır. 5G teknolojisi ile birlikte servis sağlayıcı bu içeriği sizin bağlandığınız baz istasyonundan direk size sağlayarak, video bağlantısı, indirme için yaşanan gecikmeler, kalite kaybı gibi müşteri deneyimini kötüleştiren birçok sorunun önüne geçilmesi öngörülmektedir.

Daha önce yapılan uygulamalar ise;

Dünya’da 5G ile ilk uzaktan ameliyat Çin’de yapılmıştır. Turkcell, ilk 5G teknolojisi ile drone tasarımını yaptı. Ayrıca, 5G üzerinden canlı TV yayını da gerçekleştirdi. Şuan ise 5G teknolojisi ile otonom(sürücüsüz) araç geliştirilmesi için çalışılıyor. Turkcell tarafından 5G için yapılan laboratuvar testlerinde 2.283 GB hıza ulaşıldı. 2 GB hız ile 2 saatlik bir film 7 saniyede indirilebilecek. 5G teknolojisinde veri iletim hızının da yükselmesiyle beraber saniyede 10 GB dosya indirilebilecek.

 

 

 

5G teknoloji ile dönüşecek ve değişecek teknolojilerin başında enerji ve otomotiv sektörü gelmektedir. Bununla birlikte, ultra güvenilir olan 5G teknolojisi gelecekte pek çok alanda tercih edilen bir teknoloji olacaktır. Mesela, trafik ışıklarını tanımlayan sensörler, park sensörleri, uzun ve kısa mesafeli takip imkanı sunan sensörler ve daha pek çok sensör ve cihaz etrafı ile sürekli olarak haberleşerek yapması gereken işlevleri yerine getirecektir.

5G teknolojisi ile gelecekte nesnelerin interneti kavramı hayatımıza daha fazla entegre olacaktır. 5G ile birlikte çok daha fazla sayıda eşya birbirleriyle iletişim halinde olacaktır. Akıllı evler, araçlar, anahtarlar, lambalar, yüzükler gibi aklınıza gelebilecek ve hatta gelemeyecek birçok eşyanın akıllanacağı bir çağa gireceğiz.

 

5G teknolojisi cihazları, ağa bağlaması için gereken kablolardan kurtararak daha esnek, bağımsız ve otonom yapı sağlayacaktır.  5G uyduları sadece bağımsız bir bağlantı sistemi kurmayacak diğer ağlarla da bütünleşecektir. Bu yolla, uydular en uzaktaki noktalara, trenlere, uçaklara, arabalara, gemilere, insanlı ya da insansız hava araçlarına ve hatta en uzak yerleşim yerlerine ulaşabileceklerdir. 5G teknolojisi günümüzde kullanılan teknolojileri geliştirmekle kalmayacak yeni teknolojilere de önayak olacak bir teknolojidir. Bu sayede yeni iş olanakları da oluşturacaktır.

 

                                                                                                                                         Ege YURTAL

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *