Teknolojinin hızla ilerlemesi ile okullarda dört duvar arası eğitimin artık her geçen gün önemini yitirdiği zamanları hızla geride bırakıyoruz.

Pandemi ile aslında farkında olmadan hem eğitimi hem de diğer sektörleri test etmiş olduk. Okullarda dört duvar arası eğitimden ziyade artık internetin varlığı ile kişi istediği bilgi ve ilgi alanına ait her şeye istediği dilde ulaşıp kendini geliştirebiliyor.

Artık gelişim, milyarlarca insandan bireysel farklılıklardan geçiyor. Bunların içinden nasıl sıyrılacağımızı ve nasıl üretip fark yaratacağımızı doğru analizlerle yapmalıyız.

Bu analizleri yaparken kendimize doğru ya da doğruya yakın sorular sorarak bulmalıyız. Bunun için önce kendimizi çok iyi tanımalıyız. Hatta gerekirse doğru analiz için uzmandan destek almalıyız. Bunun için alanında uzmanlaşmış eğitmen ve danışmanları olan https://askidaegitim.com/ platformuna göz atabilirsiniz.

Peki bireysel gelişimi nasıl tespit edeceğiz?

“Ben” duygu ve düşünce olarak ne istiyorum?

Ben, ne yaparsam para kazanırken mutlu olabilirim? Unutmayın yaptığınız işte mutlu iseniz o iş ve çevreniz üretmeye devam eder.

 Her gelişim, her bilgi bizim için faydalı mı?

Her bilgiyi edinmek için ne kadar zamanımız var?

Hedef kitlemizi nasıl seçeceğiz?

Beynimizi bu kadar bilgi ile donattığımızda her şeyi biliyor olacak mıyız?

Her şeyi öğrendiğimizde her şeyi biz mi yapacağız?

Her şeyi bizim yapmamıza gerek var mı?

Bireysel olarak her şeyi yapabilir miyiz?

Üretici olarak ne kadar kalıcı olacağız? Ve benzeri soruları çoğaltabiliriz.  Burada çok sorudan ziyade hangi soruların cevapları lazım ona bakmak lazım. Çok soru sorarak da sorularımızın altında boğulmayalım.

Her alanda olduğu gibi rekabeti ve alternatiflerimizi unutmamak gerekir. En doğru sorulara en doğru cevapları bulalım.

Biz insanlar, o kadar her şeyi çok hızlı tüketiyoruz ki, öğrenmekle hala zaman geçirdiğimiz uygulanabilecek bir eğitim, gelişimi birileri bizden önce pratikte uygulamış olabilir. Birileri, uygulamaya geçebildiği gibi öğrenmekle zaman kaybettiğimiz bir gelişimin artık hiçbir önemin kalmayabilir.  Bu nedenle gündem de kalıp, gündemi çok iyi takip etmeliyiz.

Özlem Kaya

Yorumlar

Your email address will not be published. Required fields are marked *